کشتار 300 معترض به ‌دست کودتاچیان در میانمار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیش از 300 نفر از زمان کودتای نظامیان در میانمار جان خود را از دست داده‌اند، یک چهارم آنها گلوله به سرشان اصابت کرده است.

بر اساس گزارش‌های «انجمن دفاع از حقوق» و رسانه‌های محلی، نیروهای امنیتی میانمار بیش از 300 نفر را در تلاش برای مهار اعتراضات علیه کودتای نظامی که در اول فوریه به وقوع پیوست، کشته‌اند.

بر اساس این گزارشات، تقریباً 90٪ قربانیان به ضرب گلوله کشته شدند و یک چهارم آنها به سرشان شلیک شده است.
اما شورای نظامی از کشته شدن تنها 154 تظاهرکننده و 9 نیروی پلیس تا روز سه‌شنبه 23 مارس، خبر داد.

خانواده پسری که با ضزب گلوله کشته شد
خانواده پسری که با ضزب گلوله کشته شد

کشتار معترضین موجب اعتراض جامعه جهانی شده و کشورهای غربی از جمله ایالات متحده را برآن داشت تا مقامات نظامی میانمار را تحریم کنند.

کشورهای همسایه میانمار در جنوب شرقی آسیا که در انتقاداتشان محافظه‌کار هستند، استفاده از زور بیش از حد علیه غیرنظامیان را محکوم کرده‌اند.

«انجمن غیرانتفاعی کمک به زندانیان سیاسی»، که آمار مرگ و میر را محاسبه می‌کند، اظهار داشت: «جنایات علیه بشریت به طور روزانه در میانمار انجام می‌شود.»

این انجمن تأیید کرد که پس از کودتای اول فوریه 2021، نزدیک به 3000 نفر بازداشت، یا تفهیم اتهام و یا مجازات شده‌اند. این انجمن تا 25 مارس جاری، 320 مورد مرگ را ثبت کرده است.

جنازه یکی از کشته شدگان در میانمار
جنازه یکی از کشته شدگان در میانمار

گزارشات و اطلاعات منتشر شده از سوی این انجمن نشان می‌دهد که حداقل 25٪ از کشته شدگان از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند و این مساله باعث این سوظن شده که آنها به عمد هدف قرار گرفتند. محدودیت‌های حکومتی موجب شده که اطلاعات کامل برای هر مرگ در دسترس نباشد.

سازمان عفو بین الملل در ماه مارس گفت كه «همه شواهد نشان می‌دهد كه نیروها امنیتی برای فرونشاندن اعتراضات، از روش شلیک به قصد قتل استفاده می‌کنند.»

شورای نظامی استفاده از زور بیش از حد را انکار و ادعا می‌کند که در مواجهه با وضعیتی که امنیت ملی را تهدید می‌کند، اقدامات این شورا مطابق با استانداردهای بین المللی بوده است. طبق آمارها تقریباً 90 درصد کشته‌ها مرد و حدود 36٪ آنها 24 سال یا کمتر سن داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید