چین در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا 5 عضو و 4 نهاد این اتحادیه را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پکن بلافاصله در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا، دوشنبه 22 مارس پنج نفر از اعضای این اتحادیه را تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چین در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه چهار مقام و یک نهاد این کشور به دلیل نقض حقوق مسلمانان اویغور، 5 فرد و چهار نهاد اتحادیه اروپا را در لیست سیاه تحریم‌های خود قرار داد.

وزیر خارجه چین ضمن اعلام اسامی 5 نفر از نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا که تحت تحریم‌های این کشور قرار گرفته‌اند گفت: «این افراد با انتشار دروغ و اطلاعات غلط علیه چین، به شدت به حاکمیت و منافع این کشور آسیب وارد کرده‌اند.»

براساس این گزارش، یک سیاستمدار هلندی، یک نماینده پارلمان بلژیک، یک نماینده مجلس لیتوانی و دو محقق از کشورهای آلمان و سوئد از جمله مقام‌هایی ‌اند که تحت تحریم‌های چین قرار گرفتند.

کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا، کمیته فرعی حقوق بشر پارلمان اروپا، موسسه مطالعات چین در آلمان و بنیاد اتحاد دموکراسی‌ها در دانمارک نیز از جمله نهادهایی هستند که تحت تحریم چین قرار گرفتند.

اتحادیه اروپا چهار مقام و یک نهاد چینی را تحریم کرد

وزرای خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه 22 مارس 2021 به طور رسمی چهار مقام چینی را به دلیل «نقض حقوق بشر» در فهرست سیاه خود قرار دادند.

اعضای اتحادیه اروپا/ آرشیوی
اعضای اتحادیه اروپا/ آرشیوی

این نخستین تحریم‌ اتحادیه اروپا علیه چین از زمان سرکوب اعتراضات میدان تیان آمن در پکن، پایتخت، است.

این تحریم‌ها به دلیل «نقض حقوق بشر» توسط دولت چین علیه مسلمانان اویغور به اجرا درآمده است.

یک دیپلمات اتحادیه اروپا پیشتر در این خصوص به خبرگزاری رویترز گفته بود: «این اقدامات محدود کننده علیه نقض جدی حقوق بشر توسط دولت چین اتحاذ می‌شود. مقام‌های چینی حقوق بشر را در قبال اقلیت مسلمان اویغور نقض می‌کنند و باید برای این منظور اقداماتی صورت می‌گرفت.»

در همین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد که این اتحادیه 11 مقام برمه‌ای را در ارتباط با «سرکوب مرگبار» در میانمار تحریم کرده است.

نمایندگان اتحادیه اروپا هفته پیش این تحریم‌ها را تایید کرده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید