آنتونی بلینکن: آمریکا به حمایت از امنیت سعودی پایبند است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه 22 مارس 2021 در تماس با همتای سعودی‌اش شاهزاده فیصل بن فرحان بر التزام کشورش به حمایت از امنیت پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد.

بلینکن در این تماس تلفنی حملات صورت گرفته به سعودی را محکوم کرد و گفت که این حملات توسط گروه‌های مسلح هوادار ایران صورت می‌‎گیرد.

در این تماس موضوع یمن هم مطرح شد و بلینکن گفت: «با وزیر امور خارجه سعودی موضوع درباره حمایت از تلاش‌های فرستاده سازمان ملل به یمن گفتگو کردم.»

او با تاکید بر اینکه پای‌بندی به آتش‌بس از سوی همه طرف‌های یمنی ضروری است، گفت که واشنگتن از تلاش‌های مارتین گریفیث فرستاده ویژه سازمان ملل و تیموتی لیندرکینگ فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن حمایت می‌کند.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی هم روز دوشنبه 22 مارس در یک نشست خبری، در ریاض، اعلام کرد کشورش ابتکار صلح جدیدی مطرح کرده که به حوثی‌ها فرصت پایان دادن به خونریزی در یمن می‌دهد.

در این نشست خبری، ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن و محمد بن سعید آل‌جابر سفیر سعودی در یمن نیز شرکت کردند.

ابتکار سعودی برای صلح یمن شامل برقراری آتش‌بس، واریز درآمدهای مالیاتی فروش فرآورده‌های نفتی به حسابی مستقل در بانک مرکزی، بازگشایی فرودگاه صنعاء و آغاز گفتگوهای مشورتی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی بین طرف‌های یمنی می‌شود.

آتش‌بس فراگیر در سرتاسر یمن زیر نظر سازمان ملل بخشی از این ابتکار است. بر همین اساس فرودگاه بین‌المللی صنعاء بازگشایی شده و پرواز مستقیم به برخی مقصدهای منطقه‌ای و بین‌المللی از این فرودگاه ممکن خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید