چرا «ناسا» انتظار پایانی غم‌انگیز برای سیاره زمین دارد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محققان آمریکایی و ژاپنی در یک پژوهش علمی مشترک به این نتیجه رسیده‌اند که کره زمین پس از حدود یک میلیارد سال، احتمالا با کمبود اکسیژن روبرو خواهد شد. اگر نتایج این پژوهش درست باشد، در عمل به معنای پایان زندگی موجودات روی کره زمین خواهد بود.

براساس پژوهش آژانس فضایی ایالات متحده «ناسا» که توسط مجله نيچر ژئوساینس «Nature Geoscience» منتشر شده است، دانشمندان دو کشور حدس می‌زنند که گرمای خورشید در حال افزایش است و گرمایش سبب بالا رفتن درجه حرارات هوا و اختلال در کار دی اکسید کربن می‌شود.

طبق یافته پژوهشگران ایجاد اختلال در دی اکسید باعث خواهد شد که گیاهان قادر به تولید اکسیژن نباشند.

اکسیژن و نیتروژن

اکسیژن و نیتروژن دو جز اصلی و اساسی اتمسفر زمین هستند. اکسیژن توسط فرآیند فتوسنتز (Photosynthesis)، انرژی نور خورشید به انرژی شیمیایی تبدیل می‌شود و از طریق بافت‌های زنده توسط گیاهان به انسان می‎‌رسد.

این پژوهش جدید همچنین نشان داده که در صورت عدم وجود گیاهان، اکسیژن مورد نیاز برای تنفس انسان و حیوانات، از بین می‌رود.

در این پژوهش تأکید شده که بر اثر افزایش تابش خورشید در آینده، از بین رفتن اکسیژن، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

طبق گزارش سایت «ساینس تایمز» با کهنه و پیر شدن منظومه شمسی، گرمای خورشید بالاتر می‌رود و افزایش تولید انرژی خورشیدی منجر به گرم شدن هوای زمین و کاهش سطح دی اکسید کربن می‌شود.

سال‌هاست دانشمندان ناسا به پدیده گرمایش زمین هشدار می‌دهند آنها معتقدند این وضعیت باعث می‌شود که «اکسیژن مورد نیاز انسان و حیوانات برای تنفس به مرور زمان از بین می‌رود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size