واشنگتن: تاخیر تهران در بازگشت به مذاکرات باعث رفع تحریم‌ها نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 11 مارس 2021 با بیان این‌که واشنگتن هیچ طرح‌های ابتکاری یکجانبه‌ یا امتیازهایی را برای تشویق ایران به بازگشت به میز مذاکرات ارائه نخواهد داد، گفت «ایران در اشتباه است اگر گمان کند که تاخیر در بازگشت به مذاکرات به رفع تحریم‌ها منجر خواهد شد».

به گزارش خبرگزاری‌ها ایالات متحده پنج‌شنبه مجددا تاکید کرد که هیچ‌ امتیازهای یکجانبه‌ای را برای تشویق ایران و قانع کردن آن به حضور در مذاکرات درباره پایبندی دو طرف به توافق هسته‌ای امضا شده در سال 2015، ارائه نخواهد داد.

در همین راستا نید پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که «هیچ طرح‌های ابتکاری یا امتیازهای تشویقی یکجانبه‌ای را برای جذب ایرانی‌ها به نشستن سر میز مذاکرات، ارائه نخواهیم داد».

او گفت اگر ایرانی گمان کنند که عدم حضور آنها در ازسرگیری پایبندی کامل به توافق هسته‌ای ما را مجبور خواهد کرد تا امتیازات یا طرح‌های ابتکاری یکجانبه‌ای را ارائه دهیم این تصور آنها اشتباه است».

نید پرایس گفت که واشنگتن در حال بررسی امکان اتخاذ گام‌هایی از سوی دو طرف است تا به محض نشستن سر میز مذاکرات پایبندی‌ها به توافق هسته‌ای از سرگرفته شود. او همچنین توضیح داد: «تنها در صورت نشستن تهران سر میز مذاکرات است که آمادگی آن را خواهیم داشت تا پیشنهادهایی را برای بازگشت دو طرف به روند پایبندی مشترک به توافق هسته‌ای، بررسی کنیم».

او همچنین افزود: «پایبندی در مقابل پایبندی حداکثر چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به توافق هسته‌ای امضا شده میان ایران و قدرت‌های جهانی اشاره کرد که تهران به موجب آن موافقت کرده در مقابل کاهش تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر ایران برنامه هسته‌ای این کشور محدود شود.

در اقدامی دیگر برای تحت فشار قرار دادن دولت جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا، مایکل مک‌کال، عضو ارشد جمهوری خواه کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان ایالات متحده، پیش نویس قانونی را ارائه داده که به کنگره امکان می‌دهد، هرگونه تلاش دولت برای پایان دادن به تحریم‌های آمریکا علیه ایران را مورد بازبینی قرار دهد.

مک‌کال نماینده جمهوری خواه، شامگاه سه‌شنبه این لایحه را در حالی به مجلس نمایندگان ارائه کرد، که بیل هاگرتی سناتور جمهوری خواه، نیز پیش از این آن را در مجلس سنا مطرح کرده بود. نسخه‌ای از این پیش‌نویس در اواخر ماه گذشته در روزنامه «واشنگتن فری بیکن» منتشر شد.

مک‌‌كال گفت که این لایحه «بخشی از تلاش گسترده جمهوری خواهان در هر دو مجلس برای اعمال میزانی از کنترل بر تلاش‌های دولت بایدن برای برقراری ارتباط با ایران و دستیابی به توافق مجدد هسته‌ای است».

در حالی که هر دو لایحه ارائه شده، شانس کمی برای تصویب در کنگره تحت کنترل دموکرات‌ها دارند، با این وجود اما بیانگر اجماع فزاینده در حزب جمهوری‌خواه در مقابل خطر مذاکره مجدد با ایران، تامین میلیاردها دلار به نفع رژیم تهران و کاهش تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر این کشور هستند.

در همین راستار رهبران سیاست خارجی در حزب جمهوری‌خواه از دولت جو بایدن رئیس جمهوری دمکرات آمریکا به خاطر عدم ارائه گزارش‌هایی درباره سیاست‌های دیپلماتیک این کشور در تعامل با ایران انتقاد کردند.

از طرفی هر چند روبرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور مربوط به ایران تاکنون در برابر کنگره این کشور حاضر نشده، او اما عملا مذاکرات با کشورهای کلیدی از جمله چین را درباره بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای آغاز کرده است.

از سویی رهبران جمهوری‌خواه نگران آنند كه دولت بایدن از همان شگردهایی استفاده کند كه تیم باراك اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، هنگام امضای برجام از آنها استفاده كرد که بدون رایزنی با كنگره انجام شده بود.

در همین رابطه نخست وزیر بریتانیا چهارشنبه از ایران خواست تا فرصت آمادگی آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای به شرط پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ایش را مغتنم بشمارد.

بوریس جانسون چهارشنبه در گفتگویی تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، ضمن تاکید بر ضرورت توقف روند نقض تعهدات هسته‌ای از سوی تهران که پس از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018 آغاز شده از او خواست تا فرصت آمادگی آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای به شرط پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ایش را مغتنم بشمارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید