معاون رئیس جمهوری آمریکا: رفتار ایران در منطقه «خطرناک» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کامالا هاریس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در اولین تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، پس از مراسم تحلیف او در ژانویه گذشته، رفتار منطقه‌ای ایران را «خطرناک» توصیف کرد.

بنا به بیانیه‌ای که جمعه 5 مارس 2021 از سوی کاخ سفید منتشر شده کامالا هاریس معاون رئیس جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ضمن اشاره به اقدامات خصمانه ایران از طریق گروههای شبه‌نظامی وابسته به آن برای برهم زدن امنیت تعدادی از کشورهای منطقه از جمله در عراق، یمن و سوریه و علاوه بر آن تحولات پرونده هسته‌ای ایران، رفتار رژیم تهران در منطقه را «خطرناک» توصیف کرد.

کامالا هاریس همچنین پایبندی راسخ ایالات متحده در دفاع از امنیت اسرائیل را خاطرنشان کرد.

اختلاف میان نتانیاهو و بایدن درباره ایران

این اظهارات کامالا هاریس معاون رئیس جمهوری آمریکا پس از آن مطرح می‌شود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیش‌تر به وجود اختلاف‌هایی میان او و به قول خودش «دوست او» جو بایدن درباره نحوه تعامل با پرونده ایران و از جمله آن مسئله توافق هسته‌ای اشاره کرده بود.
در حالی که اسرائیل ترجیح می‌دهد شیوه اعمال تحریم‌ها و فشار‌های حداکثری بر ایران حتی در صورت عدم پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ایش بر مبنای توافق 2015 ادامه یابد، دولت جو بایدن اما برای احیای این توافق هسته‌ای که در مسیر فروپاشی قرار گرفته، تلاش می‌کند.

شایان ذکر است نخست وزیر اسرائیل از 5 سال پیش و از همان ابتدا با توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران مخالفت می‌کرد. او در همین راستا اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در خروج از این توافق در سال 2018 و اعمال مجدد تحریم‌ها بر ایران را تحسین کرده بود.

از سویی دو روز پیش آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که مواضع کشورش در تعامل با ایران ثابت است. بلینکن همچنین تاکید کرد تا زمانی که تهران به تمامی تعهدات سابقش که در توافق هسته‌ای ذکر شده بازنگردد و پایبندی نشود، تحریم‌های اعمال شده بر این کشور برداشته نخواهد شد.

بلینکن تاکید کرد که ایران در مسیر اشتباهی گام بر می‌دارد. او در ادامه گفت که ایران تا پایبندی به تعهدات هسته‌ایش مسیری طولانی را در پیش دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید