عضو مجلس سنای فرانسه: برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رونان لیگلو عضو کمیسیون امور خارجه و دفاع در مجلس سنای فرانسه پنج‌شنبه 4 مارس 2021 تاکید کرد که اروپا و مشخصا فرانسه برای عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای تلاش می‌کنند.

این عضو کمیسیون امور خارجه و دفاع در مجلس سنای فرانسه پنج‌شنبه در گفتگو با «العربیه» گفت که « اولویت مهم و هدفی را که اروپا و فرانسه تعیین کرده‌اند، اقدام برای عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است».

این مقام فرانسوی در ادامه با اشاره به تعویق ایجاد شده در ارجاع پیش‌نویس قطعنامه اروپایی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توضیح داد که «به دو دلیل پیش‌نویس قطعنامه را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه ندادیم و آن این‌که: اولا گفتگوها میان آژانس و ایران ادامه یافته و نشانه‌هایی از جانب ایران برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیده می‌شود و دلیل دوم نیز تغییر سیاست ایالات متحده در قبال ایران به ویژه پس از به قدرت رسیدن جو بایدن رئیس جمهوری آمریکاست که در این راستا مجددا نشانه‌هایی برای نشاندن همه طرف‌ها بر سر میز مذاکرات وجود دارد».

موافقت ایران برای همکاری با آژانس

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنجشنبه 4 مارس تأکید کرد که ایران پس از رایزنی‌های فشرده، برای شفاف‌سازی درباره بسیاری از موارد بحث برانگیز مربوط به برنامه هسته‌ای خود، موافقت کرده تا با کارشناسان فنی آژانس همکاری کند.

رافائل گروسی در سخنان خود به العربیه گفت موضوعاتی که تهران با همکاری برای شفاف‌سازی درباره‌ آنها موافقت کرده مربوط به ذرات ماده اورانیوم است که توسط بازرسان بین‌المللی در 3 تاسیسات اعلام نشده اتمی ایران پیدا شده است.

گروسی گفت پرسش‌های جدی آژانس در مورد برنامه هسته‌ای ایران علی‌رغم گذشت ماه ها اما همچنان پاسخ درخور و معتبری از تهران دریافت نکرده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین نیز از آغاز جلسات فنی در ایران در ابتدای آوریل آینده خبر داد و گفت: «امیدوارم نتایج فنی یا سیاسی حاصل شود.»

گروسی خاطرنشان کرد: شورای حکام که شامل 35 کشور است، از این توافق استقبال کرده و آن را دلگرم کننده خواند.
گروسی همچنین با تاکید بر این که «برای به دست آوردن پاسخ‌های رضایت بخش، باید مذاکره مستقیم با ایران صورت گیرد»، خاطرنشان کرد که اگر ایران حسن‌نیت داشته باشد، می‌توان به راه حل‌هایی دست یافت.

گروسی تأكيد كرد كه گفت‌وگو‌ها با ایران بر شك و تردیدهایی متمركز خواهد شد كه نیاز به توضیح دارند اما در هر صورت، پیشبرد امور با تهران اهمیت دارد ولی این امر هیچ ارتباطی با از سرگیری کامل فعالیت بازرسان ندارد.

این تحول در پی هفته‌ها تلاش‌های دیپلماتیک برای بازگشت به مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با ایران صورت می‌گیرد که واشنگتن شرط بازگشت به آن را پایبندی ایران به همه تعهداتش عنوان کرده و ایران از طرفی گفته که قبل از بازگشت به توافق هسته‌ای در ابتدا باید تحریم‌های اعمال شده بر این کشور برداشته شود.

شایان ذکر است که تهران در هفته‌های اخیر، گام‌های جدیدی را در مسیر خروج از برجام برداشته است، از جمله انتقال به سطح غنی سازی 20 درصدی اورانیوم، تولید اورانیوم فلزی و کاهش کار بازرسان المللی که هدف از آن‌ها، زیر فشار گذاشتن ایالات متحده برای برداشتن تحریم‌هایی است که اقتصاد ایران را تحت فشار حداکثری قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید