ماهی‌های آب شیرین جهان در معرض خطر انقراض هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مطالعه نشان می‌دهد که ماهی‌های آب شیرین جهان در معرض تهدید قرار دارند، طوری که یک سوم جمعیت این نوع ماهی‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند.

بر اساس گزارش گاردین، جمعیت ماهی‌های آب شیرین مهاجر از سال 1970 تاکنون 76٪ کاهش یافته و ماهی‌های بزرگ که بیش از 30 کیلوگرم وزن دارند، در اکثر رودخانه‌ها نابود شده‌اند. جمعیت جهانی ماهی بزرگ 94 درصد کاهش یافته و سال گذشته 16 گونه ماهی آب شیرین منقرض شدند.

در گزارش 16 سازمان حفاظت جهانی با عنوان «ماهیان فراموش شده جهان»، اعلام شد كه جمعیت جهانی ماهی‌های آب شیرین در حال انقراض است.

این موضوع به دلایل مختلفی رخ داده است از جمله؛ آلودگی، صید بی‌رویه، ماهیگیری به روش‌های آسیب‌رسان، تاثیر گونه‌های غیربومی مهاجم، تغییرات آب و هوا و برهم زدن اکولوژی‌های رودخانه‌ها.

به حریم بیشتر رودخانه‌های جهان تاکنون تجاوز شده است و به تصرف فعالیت‌های انسان درآمده‌اند. از رودخانه‌ها برای آبیاری استفاده می‌شود یا جریان طبیعی آنها مختل شده و زندگی ماهیان آب شیرین را دشوار می‌کند.

بر اساس گزارش بنیاد جهانی طبیعت (WWF)، رودخانه‌های بریتانیا در وضعیت خوبی قرار ندارند، به این معنا که حفاظت اندکی از ماهیان می‌شود.

داده‌های آژانس محیط زیست سال گذشته نشان داد که هیچ رودخانه‌ای در بریتانیا از بالاترین استانداردها برای رعایت ریختن مواد شیمیایی برخوردار نیست و فقط 15٪ از رودخانه‌های این کشور دارای وضعیت اکولوژیکی خوبی هستند. آلودگی مزارع و خروجی فاضلاب‌ها، از مهمترین دلایل خسارت ایجاد شده، هستند.

دیو تیکنر مشاور ارشد WWF در امور آب شیرین، در این باره گفت: «زیستگاه‌های آب شیرین از پر جنب و جوش‌ترین زمین‌ها هستند، اما در حال سقوط فاجعه‌بارند».

او با بیان اینکه بریتانیا نیز از این قاعده مستثنی نیست، افزود:« حیات وحش برای زنده ماندن تلاش می‌کند، ماهی آب شیرین در بریتانیا منقرض شده است اما برنامه‌هایی برای تولید مجدد آن وجود دارد. ماهی قزل آلا که بخشی از چرخه زندگی خود را در اکوسیستم‌های آب شیرین می‌گذراند، از دهه 1960 در انگلیس به شدت کاهش یافته است و مارماهی اروپا به شدت در معرض خطر است. بوربوت و ماهیان خاویاری در آب‌های انگلستان منقرض شده‌اند».

گاردین میزان خروجی فاضلاب به رودخانه‌ها در سال گذشته را فاش کرد. شرکت‌های آب در سال 2019 حدود 200000 بار فاضلاب را در رودخانه‌های بریتانیا تخلیه کردند.

بر اساس این گزارش، تنوع زیستی در اکوسیستم‌های آب شیرین با دو برابر سرعت اقیانوس‌ها و جنگل‌ها از بین می‌رود. بیش از 18000 گونه ماهی آب شیرین تاکنون شناسایی شده است و هنوز هم بیشتر کشف می‌شود. اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) که لیست قرمز جهانی گونه‌های در معرض خطر را تهیه می‌کند، اعلام کرد که بیش از 10000 گونه ماهی را ارزیابی کرده و دریافت که حدود 30٪ در معرض خطر انقراض قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید