آیا ماسک زدن تا سال 2022 ادامه خواهد یافت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

درحالی‌که ماسک زدن با ادامه شیوع ویروس کرونا به برجسته‌ترین ویژگی اکثر مردم جهان در سال جاری تبدیل شده، اما به‌نظر مشهورترین پزشکان آمریکا، ماسک‌ها تا سال 2022 با ما همراه خواهد ماند.

به گفته آنتونی فاوچی مشاور ارشد پزشکی جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا و مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی این کشور، حتی در صورت کاهش سایر محدودیت‌ها، آمریکایی‌ها احتمالاً در سال 2022 همچنان نیاز به ماسک زدن دارند.

آمار بی‌سابقه تاریخی

فاوچی در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان، توضیح داد که شمار جانباختگان کشور دراثر کرونا درحال تبدیل شدن به عددی گیج‌کننده و بی‌سابقه در تاریخ آمریکا است.

او در پاسخ به پرسشی در این خصوص که آیا مردم آمریکا، سال آینده نیز باید ماسک بزنند، گفت: «چه بسا اوضاع به همین منوال بماند، ولی مسئله مرتبط با سطح شیوع کرونا در مناطق گوناگون و سویه‌ها متفاوت آن دارد.»

او افزود که چنددستگی سیاسی در ایالات متحده در در شمار تلفات «حیرت‌انگیز» ناشی از کرونا، نقش داشته است.

فاوشی در مصاحبه با «رویترز» توضیح داد که همه‌گیری کرونا در زمانی ظاهر شد که آمریکا از اختلافات سیاسی رنج می‌برد و استفاده از ماسک «به یک پیام سیاسی بیش از تدبیری مرتبط با بهداشت عمومی، تبدیل شده ولی ایالات متحده نباید «کشور ثروتمند» جهان باشد که نیم میلیون مرگ بر اثر ویروس را ثبت کرده است.»

مصونیت گله‌ای

او همچنین اظهار داشت که واکسیناسیون می‌تواند به ایالات متحده در دستیابی به «مصونیت گله‌ای» و محافظت در برابر مرگ و میر و عوارض شدید بیماری ناشی از کرونا کمک کند.

فاوچی در مصاحبه جداگانه‌ای با (فاکس نیوزساندی) گفت، به نظر می‌رسد واکسن‌های موجود در حال حاضر در برابر سویه‌ای که در بریتانیا پدیدار شده و در سراسر ایالات متحده نیز مشاهده می‌شود، اثربخش است، اما ظاهرا اثربخشی کمتری در جلوگیری از سویه آفریقای جنوبی دارد که هنوز در کشور انتشار نیافته ‌است.

آمریكا در صدر لیست كشورهایی است كه بیشتر از همه از شیوع كرونا آسیب دیده‌اند، به طوری‌که تاكنون نیم‌میلیون جان‌باخته ناشی از کووید 19 را ثبت كرده است.

برآورد رویترز نشان داد که بیش از 111.61 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، درحالی‌که مجموع مرگ‌های ناشی از ویروس به دو میلیون و 574877 نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم