پیشنهاد عجیب ترامپ به کیم جونگ اون: می‌خوای برسونمت خونه؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اطلاعات جدیدی که درباره دیدار دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سال 2019 در ویتنام منتشر شده، نشان می‌دهد ترامپ در پیشنهادی غیرمعمول به کیم پیشنهاد داده بود او را به هواپیمای ریاست‌جمهوری آمریکا به پیونگ‌یانگ برساند ولی کیم این پیشنهاد را رد کرد.

ماتیو بوتینگر معاون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا به رسانه‌ها گفت که ترامپ این پیشنهاد پس از پایان مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای کره‌شمالی در فوریه 2019 به کیم مطرح کرد. این مذاکرات البته پیشرفت چندانی نداشت.

Advertisement

به گفته بوتینگر ترامپ که می‌دانست کیم جونگ اون با قطار و پس از طی چند روز با عبور از چین به هانوی ویتنام رسیده، به رهبر کره شمالی گفت: «اگر بخوای می‎توانم در عرض دو ساعت برسونمت خونه» ولی کیم این پیشنهاد را رد کرد.

این پیشنهاد که از پیش اعلام نشده بود، اولین پیشنهاد برای دعوت یک رهبر یا مقام کره‌شمالی به هوایپمای ریاست جمهوری آمریکا ایرفورس وان است.

مقامات آمریکایی متعددی درباره دو دیدار ترامپ و کیم در ویتنام و سنگاپور اظهار نظر کرده‌اند، از جمله جان بولتون مشاور امنیت ملی وقت آمریکا که گفت: ـ«ترامپ فکر کرد دوست خوب جدیدی پیدا کرده».

دیدارهای دونالد ترامپ و کیم جونگ اون و سفر او به منطقه عاری از سلاح بین دو کره، به عنوان اولین مذاکرات واقعی میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن تلقی شد، اما در نهایت منجر به بهبود رابطه دو طرف و یا محدود کردن برنامه هسته‌ای کره‌شمالی نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم