.
.
.

آژانس انرژی هسته‌ای: ایران چندین برابر مقدار مجاز اورانیوم غنی‌سازی کرده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی اجرای قانون مصوب مجلس ایران درباره توقف عمل به پروتوکل الحاقی و اخراج بازرسان آژانس‌ بین‌المللی انرژی هسته‌ای از روز سه‌شنبه 23 فوریه 2021 آغاز می‌شود، آژانس اعلام کرد که ایران چندین برابر سطح مجاز اورانیوم غنی‌سازی کرده است.

آژانس همچنین اعلام کرد گفتگوهای جاری با ایران هنوز هیچ نتایجی در پی نداشته و ایران توضیح قانع‌کننده‌ای درباره اورانیوم پیدا شده در دو مرکز اعلام نشده ارائه نکرده است و دلایل ارائه شده هیچ مصداقیت و موضوعیتی ندارند.

براساس اعلام آژانس ایران در حال حاضر 17 کیلو اورانیوم با درجه غنی‌سازی 20 درصدی در اختیار دارد و هر ماه 15 کیلو از این اورانیوم تولید می‌کند. مقدار اورانیوم غنی‌سازی شده ایران 14 برابر مقدار مجاز است.

همزمان با این تحولات، فرانسه، آلمان و بریتانیا تصمیم ایران برای محدود کردن بازرسی‌ها را محکوم کرده و از تهران خواستند به همکاری کامل با آژانس بین‌المللی بازگردد.

ترویکای اروپایی همچنین از ایران خواست اقدامات اخیر خود که منجر به کاهش شفافیت شده را متوقف کند، زیرا که منع فعالیت‌های بازرسان بین‌المللی نقض جدیدی برای توافق برجام به شمار می‌رود.

در همین‌باره رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه 21 فوریه 2021 اعلام کرد که با ایران به توافق موقتی رسیده که بر مبنای آن بازرسی تاسیسات هسته‌ای ایران به مدت 3 ماه دیگر ادامه یابد.

او در یک نشست خبری که روز یکشنبه در تهران داشت، گفت که دیدار از تهران «خوب» بود و او «درباره برخی موضوعات فنی» با ایران به توافق رسیده است.

او بر خواست آژانس بر «الزام ایران به ادامه بازرسی‌ها» تاکید کرد و گفت که «مذاکرات سیاسی با ایران» ارتباطی به این آژانس ندارد.

به گفته گروسی بازرسان آژانس اجازه بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران را دریافت خواهند کرد.

او در پاسخ به سوالی هم گفت که ایران از 23 فوریه عمل به پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و آژانس دیگر امکان بازرسی به گونه‌ای که پیش از این برای بازرسانش ممکن بود را نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم