وزیر دفاع آمریکا: گسترش ماموریت ناتو در عراق بنا به درخواست بغداد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لوید اوستن وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا جمعه 19 فوریه 2021 گفت که گسترش ماموریت پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در عراق بنا به درخواست دولت بغداد انجام می‌گیرد.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا پس از آن مطرح می‌شود که سرتیپ «عثمان محمد» مسئول اطلاع‌رسانی وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان ضمن استقبال از گسترش دامنه ماموریت و افزایش نیروها و مشاوران نظامی پیمان ناتو در عراق، تاکید کرد که این اقدام ناتو جهت ارتقای توانمندی‌های نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ برای پیشبرد جنگ علیه گروه «تروریستی» داعش صورت می‌گیرد.

Advertisement

این در حالی است که کشورهای عضو ناتو پنج شنبه در نشست مجازی وزرای دفاع خود تصمیم گرفتند ماموریت پیمان در عراق که در سال 2017 میلادی با هدف آموزش نیروهای عراقی برای نبرد با داعش آغاز شده را به شکل قابل توجهی تقویت کنند.

در همین راستا «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو طی سخنانی در پایان این نشست اعلام کرد که شمار نیروهای ناتو در عراق به تدریج از 500 نفر کنونی به چهار هزار نفر افزایش خواهد یافت.

از سویی وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از سخنانش در مقر پنتاگون ضمن اشاره به این‌که چین اکنون به بزرگترین چالش در برابر آمریکا تبدیل شده، بر ضرورت اتحاد در برابر صعود روسیه، چین و همچنین گسترش تروریسم و وخامت اوضاع در افغانستان تاکید کرد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین تاکید کرد که کشورش اجازه نخواهد داد افغانستان به پناهگاهی امن برای گروههای تروریستی تبدیل شود و در این‌باره گفت که ایالات متحده به طور ناگهانی از افغانستان خارج نخواهد شد.

اوستن افزود که واشنگتن در ارتباط با اقدامات پیش‌رو در افغانستان به هم‌پیمانان خود رایزنی خواهد کرد.

دبیرکل ناتو نیز از هم‌پیمانان غربی و شرکای آنها خواست تا روابط مستحکمی را برای مقابله با «پیامدهای» صعود چین در برابر امنیت آتلانتیک پایه‌گذاری کنند.

او گفت که صعود چین به چالشی سرنوشت‌ساز در برابر جامعه آتلانتیک تبدیل شده و عواقب احتمالی آن بر امنیت، شکوفایی و نوع زندگی این کشورها تاثیر خواهد گذاشت.

دبیرکل ناتو گفت از همین رو باید پیمان آتلانتیک روابط خود را با شرکای نزدیکش از جمله استرالیا و ژاپن تحکیم و با دیگر کشورهای جهان توسعه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم