آمریکا: توسعه‌طلبی‌های منطقه‌ای ایران و موشک‌های آن را زیر ذره‌بین داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه 19 فوریه 2021 با بیان این‌که آمریکا و اروپا بار دیگر به موضع مشترکی در قبال ایران دست یافته‌اند، تاکید کرد کشورش به همراه همپیمانان خود مسائل دیگری از قبیل نفوذ منطقه‌ای ایران و برنامه موشکی بالستیک تهران را از نزدیک زیر نظر داشته و بررسی خواهند کرد.

علی‌رغم گام‌ها و نشانه‌های مثبتی که دولت آمریکا طی دو روز گذشته اظهار داشته و همچنین تاکید جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر موافقت او با فراخوان اروپا برای پیوستن به مذاکرات 1+5 درباره پرونده هسته‌ای ایران، واشنگتن اما همچنان تاکید می‌کند که نباید در توافق هسته‌ای به تهران کوتاه آمد.

در همین راستا آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود گفته که «ایالات متحده آمریکا و اروپا بار دیگر به توافقی مشترک درباره ایران رسیده‌اند.

بلینکن در گفتگویی اختصاصی با شبکه بی بی سی گفت که کشورش همراه با هم‌پیمانان مسائل دیگری مثل نفوذ منطقه‌ای ایران و برنامه موشک‌های بالستیک را زیر نظر. دارند.

فعالیت‌های ایران در منطقه و حمایت‌های آن از شبه‌نظامیان حوثی علاوه بر مسأله موشک‌های بالستیک نگرانی بسیاری از کشورهای منطقه‌ای و غربی و از جمله آن آمریکا را برانگیخته است.

افزون بر آن آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای اعمال «فشار حداکثری» بر ایران کارساز نبوده است و در واقع به وخامت مشکل انجامیده است.

بلینکن گفت:« ایران کنونی بیش از هر زمانی به تولید سوخت مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک شده است».

شایان ذکر است که ایران در واکنش به خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها به تدریج بسیاری از تعهدات خود به توافق هسته‌ای را کاهش داده است.

حال که دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران اعلام آمادگی کرده به عنوان پیش شرط از ایران خواسته تا به طور کامل به تعهدات هسته‌ایش پایبند شود.

ایران اما در مقابل تاکید کرده که پیش از پایبندی به تعهدات هسته‌ای در ابتدا باید تحریم‌های اعمال شده بر این کشور برداشته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید