فوری

پخش زنده

فرانسه: اگر ایران به نقض تعهدات هسته‌ایش ادامه دهد با واکنش قاطعانه‌ای مواجه خواهد شد

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی پنج‌شنبه 18فوریه 2021 گفت چنانچه ایران به نقض تعهدات هسته‌ایش ادامه دهد با واکنش قاطعانه‌ای مواجه خواهد شد.

علی‌رغم آن، این منبع دیپلماتیک فرانسوی افزود که ایالات متحده طی نشست روز پنج‌شنبه برای مذاکره با ایران در نشست مشترک گروه 5+1 که شامل کشورهای عضو دائم شورای امنیت و آلمان است، ابراز آمادگی کرده است.

این منبع افزود چنانچه ایران عمل به پروتکل الحاقی که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امکان بازرسی‌های ناگهانی از تاسیسات هسته‌ای ایران را می‌دهد را تعلیق کند، با واکنش قاطعانه‌ای مواجه خواهد شد.

وزرای امور خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز پنج‌شنبه در بیانیه مشترکی تاکید کردند که توافق هسته‌ای با ایران باید از طریق مشورت کردن با کشورهای منطقه تقویت شود و شرط بازگشت آمریکا به این توافق را پایبندی کامل ایران به مفاد آن عنوان کردند.

پس از این دیدار که به میزبانی پاریس انجام شد، وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد: «درباره ایران، تروئیکای اروپایی و ایالات متحده تاکید دارند که منافع امنیتی اساسی آنها در منع گسترش تسلیحات اتمی و تضمین دائمی عدم دست‌یابی ایران به بمب اتمی است.»

وزرای خارجه تروئیکای اروپایی به همراه آمریکا همچنین نگرانی مشترک‌شان درباره تحرکات اخیر ایران برای تولید اورانیوم غنی‌سازی شده به میزان 20 درصد و فلز اورانیوم را ابراز داشتند.

سه کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه به همراه ایالات متحده بر هدف مشترک خود جهت بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهداتش برجامی‌اش تاکید کردند.

اقدام متقابل آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در این‌باره گفت چنانچه ایران کاملا به تعهدا برجامی‌اش پایبند شود، ایالات متحده نیز متقابلا همان اقدام را انجام خواهد داد و آماده‌ است برای تحقق این هدف با ایران وارد مذاکره شود.

از سویی ایالات متحده آمریکا به همراه سه‌ کشور اروپایی آلمان، بریتانیا و فرانسه خواستار اتخاذ هر گونه اقدامات اضافی به ویژه در زمینه پایبندی به پروتکل الحاقی و یا هر گونه فعالیت بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران شدند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران