آمریکا از ایران خواست هر اقدامی که تعهدات هسته‌ای‌اش را نقض می‌کند کنار بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با اعلام ایران برای آغاز منع بازدیدهای فوری بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه 17 فوریه 2021 گفت که آمریکا و همپیماناش از ایران خواسته‌اند هر اقدامی که به تعهدات هسته‌ای این کشور به آژانس ضربه می‌زند، را کنار بگذارد.

پرایس در یک نشست خبری گفت که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه با همتایان فرانسوی، آلمانی و بریتانیایی خود دیدار کرده و موضوع ایران را به بحث و گفتگو می‌گذارد.

Advertisement

سخنگوی وزرات امور خارجه آمریکا تاکدی کرد که روند دیپلماسی درباره ایران هنوز جریان دارد.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران با عدم پذیرش مذاکره مجدد درمورد برجام در قالب توافقی گسترده‌تر و فراگیرتر، در دنباله روی از خط مشی علی خامنه‌ای رهبر نظام گفت: «هیچ چیز به برجام اضافه نخواهد شد، یا با آن توافق کنید یا نکنید.»

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران اطلاع داد که این کشور باید به تعهدات برجامی خود بازگشته و پیام مثبت ارسال کند تا شانس بازگشت به برجام را افزایش دهد.

شتفان سیبرت سخنگوی آنگلا مرکل گفت که او به حسن روحانی اطلاع داده درباره نقض تعهدات برجامی از سوی ایران نگران است؛ توافقی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در صورت متوقف شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خواهان بازگشت به آن است.

وزارت امور خارجه فرانسه هم روز چهارشنبه اعلام کرد ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه این کشور روز پنج‌شنبه تحولات مربوط به ایران را با همتایان آلمانیف بریتانیایی و آمریکایی‌اش به بحث و گفتگو می‌گذارد.

بر اساس این اطلاعیه وزرای امور خارجه آلمان و بریتانیا روز پنج‌شنبه برای دیدار با لودریان به پاریس می‌روند و وزیر امور خارجه آمریکا از طریق ویدئو در این نشست حضور خواهد یافت.

جرالدین گریفیث سخنگوی اقلیمی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه به العربیه گفت که کاخ سفید پیش از عقب‌نشینی ایران از نقض توافق هسته‌ای برجام به این توافق بازنخواهد گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم