فرانسه از مذاکرات روز پنج‌شنبه میان قدرت‌های اروپایی و آمریکا پیرامون ایران خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه فرانسه، امروز چهارشنبه 17 فوریه اعلام کرد که ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه این کشور در نشست فردا پنج‌شنبه با همتایان خود از آلمان، بریتانیا و ایالات متحده در مورد تحولات مربوط به ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه اظهار داشت كه لو دریان پنجشنبه به شکل مجازی با همتایان آلمانی و بریتانیایی خود در مورد ایران گفت‌وگو خواهد کرد و آنتونی بلینكن وزیر امور خارجه آمریكا نیز در آن شركت خواهد داشت.

این نشست مجازی پس از آن برگزار می‌شود که علی خامنه‌ای رهبر ایران از ایالات متحده خواست، اگر خواهان احیای برجام است «با عمل و نه حرف» این کار را انجام دهد.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز با عدم پذیرش مذاکره مجدد در مورد برجام در قالب توافقی گسترده‌تر و فراگیرتر در دنباله‌روی از خط مشی علی خامنه‌ای رهبر نظام گفت: «هیچ چیز به برجام اضافه نخواهد شد، یا با آن توافق کنید یا نکنید.»

روحانی در سخنان خود در نشست امروز چهارشنبه 17 فوریه هیئت دولت که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد گفت: «هیچ مورد جدیدی به برجام اضافه نخواهد شد نه مسائل منطقه‌ای و نه برنامه تسلیحاتی دفاعی ایران.»

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده شامگاه سه‌شنبه 16 فوریه علیرغم تنش‌آفرینی‌های خطرناک ایران، گفت که درهای دیپلماسی با ایران در مورد برجام در حال حاضر باز است اما درمورد این‌که آیا دولت بایدن با مقامات ایرانی ارتباط مستقیم دارد یا نه، اظهار نظری نکرد.

بلینکن به رادیو «نشنال پابلیک» گفت: «راه دیپلماسی اکنون باز است. ایران هنوز با اجرای (توافق) فاصله دارد، بنابراین باید ببینیم که این کشور چه خواهد کرد.»

بلینکن در پاسخ به این سئوال که آیا اقدامی برای از سرگیری دیپلماسی مستقیم انجام شده، به موضع عمومی بایدن اشاره داشت که اگر ایران عمل به تعهدات برجامی را از سر بگیرد، ایالات متحده نیز همین کار را خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «رئیس‌جمهوری در موضع خود بسیار شفاف بود و بارها و بارها موضع ما را تکرار کرد. ما شاهد پاسخ ایران خواهیم بود اگر أساسا پاسخی بدهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم