خواسته یونان از ترکیه برای کم کردن تنش به منظور نزدیکی به اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به گفته خبرگزاری یونان، میلتیادیس وارویتسیوتیس معاون وزیر خارجه این کشور، چهارشنبه 17 فوریه اعلام کرد که ترکیه باید مواضع تنش‌آفرینانه را متوقف کرده و از اقداماتی که به کاهش تنش کمک نمی‌کند، خودداری ورزد.

نیکوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان، دوشنبه گذشته با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی خود در مورد تقویت همکاری‌های استراتژیک میان دو کشور در زمینه‌های مختلف، به ویژه انرژی و دفاع گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه یونان، همتای آمریکایی خود را در جریان تحولات مربوط به تقویت روابط با کشورهای خاورمیانه و خلیج قرار داد. طرفین درباره تحولات منطقه، از جمله لیبی، سوریه و شرق مدیترانه و همچنین اقدامات ترکیه صحبت کردند.

بلینکن نیز اعلام کرد که با همتای یونانی خود مذاکره کرد تا بر تعهد واشنگتن برای ادامه تحکیم روابط دو جانبه میان ایالات متحده و یونان تأکید کند.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که کشورش از گفت‌وگوهای مقدماتی میان یونان و ترکیه پشتیبانی می‌کند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در 10 فوریه با وجود آرامش نسبی که در هفته‌های گذشته با از سرگیری مذاکرات دو کشور مشاهده شد، بار دیگر مواضعی در راستای دامن زدن به تنش با یونان را بیان کرد.

اردوغان در اظهارنظر مطبوعاتی خود گفت: «کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان، باید حد و مرز خود را بداند. جهان باید بداند که ترکیه دیگر تحمل نخواهد کرد.»

به نظر اردوغان راه حلی برای موضوع قبرس جز تشکیل دو کشور مستقل باقی نمانده و مذاکرات قبرس شامل موضوع کشور فدرال نخواهد شد، حال چه یونان بپذیرد یا نپذیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم