«به صفر رساندن کرونا» کارآمدترین راهبرد مقابله با پاندمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

استراتژی از میان بردن کرونا بحث برانگیز است اما دانشمندان بسیاری خواستار پیروی از راهبردی هستند که مفاد آن « به صفر رساندن کرونا» یا «به صفر رساندن شمار مبتلایان» است.

دو میلیون نفر از مردم نیوزیلند از اهالی اوکلند در عمل به این استراتژی، مقررات قرنطینه خانگی را اجرا می‌کنند که هدف ار آن، نابودسازی کامل کرونا در یک منطقه یا کشور از طریق عمل به پروتکل‌های سختگیرانه‌ای است که در صورت بروز علائم ابتلا به کرونا، به اجرا در می‌آیند.

Advertisement

این پروتکل‌ها همراه با اعمال کنترل دقیق بر کانون پاندمی از طریق تست‌ «پی سی آر»، ردیابی تماس‌ها و قرنطینه، اعمال شده و روند معمول زندگی در مناطقی که ویروس کرونا در حال گسترش نیست، ادامه دارد.

کاهش موارد ابتلا کنجکاوی پژوهشگران را تحریک کرد

علاوه بر این، هند دومین کشور پر جمعیت جهان، کاهش قابل توجهی در شمار موارد جدید ابتلا در موج دوم کرونا را ثبت کرده که این کاهش، پژوهشگران را شگفت زده و وادار به بررسی علل آن کرده است. بررسی‌های آماری نشان می دهند که کاهش شمار موارد ابتلا از سپتامبر 2020 آغاز شده که در مقایسه با دوره اوج قبلی با 100 هزار مورد ابتلا در روز، به روزانه یازده هزار مورد رسیده است.

کارشناسان همچنین متوجه کندی شیوع بیماری در هند شدند زیرا میانگین اشغال اتاق‌های مراقبت‌های ویژه از 90٪ به 16٪ ظرف همان بازه زمانی، کاهش یافته است.

به نظر کارشناسان، علت این امر احتمالاً رسیدن برخی از مناطق این کشور به «مصونیت گله‌ای» بوده یا مردم هند احتمالا از مصونیت پیشاپیش به این ویروس برخوردار بوده‌اند.

این در حالی که دولت، علت این کاهش را سختگیری دراجرای پروتکل‌های پیشگیرانه و گسترش فرهنگ استفاده از ماسک به دلیل جریمه‌های مالی قلمداد می کند.

دیگر پزشکان نیز کاهش موارد ابتلا را معلول واکسیناسیون می‌دانند که بر ایجاد ویروس و گسترش دامنه شیوع آن، تأثیر منفی می‌گذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم