وزارت خارجه آمریکا: به حوثی‌ها اعتماد نداریم و اولویت ما پایان دادن به جنگ یمن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه آمریکا جمعه 12 فوریه 2021 تاکید کرد دولت جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده به رهبران حوثی اعتماد نکرده و برای پایان دادن به جنگ در یمن تلاش می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار «العربیه» در واشنگتن درباره دلیل اعتماد دولت آمریکا به بازگشت حوثی‌ها به مذاکرات، گفت: «معتقد نیستم که ما به رهبران حوثی اعتماد می کنیم، در واقع موضوع از این بعید است».

Advertisement

او افزود:« با ادامه اقدامات تحریک‌آمیز و حملات حوثی‌ها و از آن جمله حملات آنها علیه شرکای ما در منطقه، به اعمال فشار علیه آنها ادامه خواهیم داد». او همچنین بر تعهد واشنگتن به مقابله با رفتار پلید حوثی‌ها تاکید کرد.

او در ادامه گفت:«در همین حال، ما معتقدیم که گزینه نظامی راهکار پایان دادن به جنگ در یمن نیست. تنها از طریق دیپلماسی است که می‌توان صلح و ثبات را محقق کرده و درد و رنج مردم یمن را کاهش داد».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «موضوع اینجا اعتقاد یا اعتماد به حوثی‌ها نیست، ما دیپلماسی را در سطح گسترده‌ای در اولویت قرار خواهیم داد، با آگاهی از این‌که جایگزینی نظامی برای ضرورت‌های شدید در یمن وجود ندارد».

او همچنین بر ضرورت تحقق «امنیت» و رسیدگی به «فاجعه انسانی» در یمن و همچنین «تامین منافع» شرکای آمریکا در منطقه تاکید کرد.
این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از آن مطرح می‌شود که وزارت خارجه این کشور گروه شبه‌نظامی حوثی را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرد و تنها تحریم‌های اعمال شده علیه رهبران این گروه شبه‌نظامی و در راس آنها عبدالملک الحوثی، عبدالخالق بدرالدین و عبدالله الحکیم را باقی گذاشت.

شایان ذکر است آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده جمعه 12 فوریه اعلام کرد که حوثی‌ها سه‌شنبه آینده رسماً از لیست سازمان‌ها تروریستی واشنگتن، حذف خواهند شد، به این امید که این اقدام، عامل پشتیبانی از تلاش‌های بشردوستانه باشد.

بلینکن در بیانیه‌ای گفت: «این اقدام برای حصول اطمینان از این است که سیاست‌های آمریکا در ارتباط با روند کمک‌رسانی به افرادی که اساساً قربانی بدترین بحران انسانی در جهان قلمداد شده‌اند، با مانع مواجه نخواهد شد.»

وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که آمریکا از نزدیک، فعالیت‌های حوثی‌ها را زیر نظر دارد و در جستجوی اهداف بیشتری برای تحریم‌ها است، به ویژه علیه افرادی که مسئول حملات موشکی به سعودی هستند.

وزیر خارجه آمریکا در حالی اقدام به خارج کردن گروه شبه‌نظامیان حوثی‌ از فهرست سازمان‌های تروریستی کرده که ایالات متحده حمله پهپادی شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه أبها سعودی را محکوم کرده است.

بلینکن گفت: «ایالات متحده همچنان به وضوح اقدامات پلید انصارالله (نام رسمی جنبش حوثی‌ها) و تعدی‌های آن‌ها را مشاهده می‌کند.»
وزیر خارجه آمریکا در پایان اظهاراتش تصریح کرد که کشورش به اعمال تحریم‌هایی علیه رهبران حوثی به عنوان افراد، ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم