تاکید ترکیه بر عدم عقب‌نشینی از قرارداد خرید سامانه‌ موشکی S400 از روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دفتر ریاست جمهوری ترکیه پنج‌شنبه 11 فوریه 2021 در واکنش به فشارهای ایالات متحده آمریکا تاکید کرد که آنکارا از قرارداد خرید سامانه‌ موشکی S400 از روسیه عقب‌نشینی نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، دولت ترکیه با بیان این‌که برای حل مشکلات از طریق گفتگو با ایالات متحده آمریکا تلاش خواهد کرد، در این‌باره افزود که راه حل سریعی را برای مشکلات با واشنگتن پیش‌بینی نمی‌کند.

Advertisement

در همین راستا خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه سه‌شنبه گفت که آنکارا پیشنهاد می‌کند طی مذاکرات با واشنگتن تنها بخشی از سامانه موشکی S400 فعال شوند.

از سویی ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه پنج‌شنبه در گفتگو با شبکه خبری «TRT» گفت که اظهارات وزیر (دفاع) اشتباه فهمیده شده اما او جزئیاتی در این‌باره ارائه نکرده است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه افزود که هم‌اکنون گفتگوهایی میان آنکارا و واشنگتن درباره اختلافات میان دو طرف جریان دارد اما نباید راه حل‌‌های سریعی را انتظار داشت.

شایان ذکر است که اختلاف در پرونده S400 روابط میان ترکیه و آمریکا را در سال 2019 تیره کرد و به دنبال آن ایالات متحده به بهانه فناوری‌های مشترک با ترکیه هم‌پیمان در ناتو که احتمالا تهدیدهایی امنیتی را باعث می‌شود، فروش سامانه‌ «پاتریوت» به مقامات ترکیه را ممنوع کرد.

به دنبال آن واشنگتن تحریم‌هایی را علیه تعدادی از شرکت‌ها ترکیه‌ای اعمال کرد.

از طرفی آزمایش‌های سامانه موشکی S400 باعث ایجاد تنش‌هایی میان ترکیه و ایالات متحده شده است.

آمریکا به بهانه تعارض تسلیحات روسی با سیستم‌های دفاعی مشترک پیمان آتلانتیک شمالی ناتو به شدت با اقدام ترکیه برای خریداری سلاح از روسیه، مخالف است.

آمریکا همچنین نگران آن است کارشناسان روسی مسئول راه‌اندازی سامانه‌ S400 ترکیه که به نظامیان ترکیه‌ای آموزش‌های لازم را برای راه‌اندازی این سامانه‌ می‌دهند به اسرار فناوری‌های جنگنده «F-35» آمریکایی موسوم به «شبح» که آنکارا برای خرید آن تلاش می‌کرد، دسترسی پیدا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم