آمریکا: پیش از مذاکره درباره توافق هسته‌ای ایران باید به مفاد آن پایبند شود

واشنگتن: به ایران اجازه دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را نخواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاخ سفید پنج‌شنبه 11 فوریه 2021 تاکید کرد که ایران «پیش از بازگشت به مذاکرات» باید مجددا «به تعهداتش به موجب مفاد توافق هسته‌ای امضا شده در سال 2015 پایبند شود».

از سویی وزارت خارجه آمریکا پنج‌شنبه تاکید کرد که واشنگتن به ایران «اجازه دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد».

در همین راستا منابع آگاه طی هفته جاری در گفت‌وگو با «رویترز» تاکید کردند که ایالات متحده در حال بررسی مجموعه‌ای از ایده‌ها درباره چگونگی احیای توافق هسته‌ای با ایران است که از جمله آن گزینه‌ای است که دو طرف طی آن گام‌های کوچکی را بدون پایبندی کامل به توافق هسته‌ای اتخاذ خواهند کرد.

این روش می‌تواند روند تنش در روابط میان تهران و واشنگتن که از زمان صدور فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری برای خروج آمریکا از توافق هسته‌ای وارد مرحله جدیدی شده و با نقض‌های پی‌در پی مفاد این توافق از سوی ایران و بالا رفتن درصد غنی‌سازی اورانیوم با اهداف نظامی رو به وخامت رفته است، را به تاخیر بیاندازد.

از طرفی این گزینه به واشنگتن این امکان را خواهد داد تا در برابر توقف ایران یا عقب‌نشینی آن از نقض تعهداتش در توافق هسته‌ای، امتیازات اقتصادی کم ارزش‌تری را در مقایسه با کاهش تحریم‌ها، برای تهران قائل شود.

در ازای کاهش تحریم‌های آمریکا و دیگر تحریم‌های اعمال شده بر ایران، به موجب توافق هسته‌ای سال 2015 فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران محدود شده و دست‌یابی این کشور به سلاح هسته‌ای دشوار شده است.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای آن را در زمینه مهار تلاش‌های تهران برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای، توسعه برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت از گروههای نیابتی در منطقه، شکست خورده و فاجعه‌بار دانسته و به دنبال خروج از آن دستور بازگشت تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر ایران را صادر کرد.

ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ ضمن گسترش ذخایر اورانیوم با درصد غنی‌سازی پایین و کاربرد سانتریفیوژهای پیشرفته میزان و درصد غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده و به تدریج تعهداتش به توافق هسته‌ای را کاهش داد.

اکنون در رابطه با احیای توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا مشکل در این است که کدام طرف گام‌های اولیه در این زمینه را خواهد برداشت. ایران از ایالات متحده خواسته تا قبل از پایبندی مجدد به توافق هسته‌ای، تحریم‌ها را کاهش دهد اما واشنگتن عکس این را خواهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم