متحد ناوالنی برای اعتراضی جدید به روس‌ها فراخوان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یکی از متحدان ناوالنی، منتقد کرملین با اعلام برنامه‌ای جدید برای اعتراض سراسری در حمایت از ناوالنی سیاستمدار زندانی، به روس‌ها گفت که عصر یکشنبه در حیاط منازل خود جمع شوند و چراغ قوه تلفن همراه خود را روشن کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، سه‌شنبه 9 فوریه 2021 ده‌ها هزار نفر در هفته‌های گذشته به خیابان‌ها آمده و به زندانی شدن ناوالنی منتقد برجسته رئیس‌جمهوری ولادیمیر پوتین اعتراض کرده‌اند. پلیس روسیه بیش از 11000 نفر که در تجمعات اعتراضی شرکت کرده بودند را بازداشت کرد.

ناوالنی که در حال حاضر به اتهام فساد مالی در زندان است پیش از این گفته بود که به دلایل سیاسی تحت تعقیب است. به همین منظور، لئونید ولکوف متحد ناوالنی مستقر در خارج از روسیه در قالب اعتراض جدید در آخر این هفته، از مردم در شهرهای بزرگ روسیه خواست تا در ساعت 1700 به وقت گرینویچ در حیاط منازل خود جمع شوند و چند دقیقه در آنجا بایستند و چراغ قوه تلفن همراه خود را روشن کنند. این ایده، یادآور تاکتیک‌های مخالفان ضددولتی در بلاروس کشور همسایه روسیه است.

او به برخی افراد پیشنهاد داد كه به مناسبت روز ولنتاین شمع بیاورند و با آن شكل‌های قلبی درست كنند و در این رویداد که قرار است 15 دقیقه طول بكشد، عکس بگیرند.

به گفته وی، این ایده می‌تواند شبکه‌های اجتماعی را با تصاویری از این اعتراض کوتاه پر کند. ولکوف در پستی در پیام‌رسان تلگرام نوشت: «فکر می کردید که شما تنها یک نفر در کل بلوک بزرگ هستید که نسبت به آنچه در کشور اتفاق می افتد بی تفاوت نیست؟ می بینید که اینطور نیست." "بدون OMON (پلیس ضد شورش) ، هیچ ترس. شاید به نظر برسد که این 15 دقیقه هیچ تغییری ایجاد نمی کند - اما در واقع آنها همه چیز را تغییر خواهند داد.

ناوالنی پس از گذراندن دوره درمان مسمومیتش در کشور آلمان 17 ژانویه 2021 به روسیه بازگشت و در فرودگاه دستگیر شد و به اتهام اختلاس به سه سال و نیم زندان محکوم شد، او در دادگاه پرونده اختلاس علیه خود را نادرست خواند و اتهامات را رد کرد.

پرونده ناوالنی، باعث ایجاد تنش‌های جدیدی بین روسیه و غرب شده و بحث درباره تحریم‌ها دوباره آغاز شده است. متحدان ناوالنی از غرب خواسته‌اند افراد نزدیک به پوتین را با اقدامات تنبیهی هدف قرار دهد.

وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه متحدان ناوالنی را به دلیل بحث در مورد تحریم‌های احتمالی غرب علیه این کشور، به خیانت متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید