سازمان جهانی بهداشت: عدم وجود دلایل کافی بر انتشار کرونا در ووهان قبل از 2019

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه جستجوی اطلاعات در مورد خاستگاه کرونا، هیئت مشترک کارشناسان اعزامی سازمان جهانی بهداشت و کارشناسان چین، سه شنبه 9 فوریه اعلام کرد که شواهد کافی برای تأیید شیوع ویروس کرونا در شهر ووهان در مرکز چین پیش از دسامبر 2019، وجود ندارد.

لیانگ وانیان رئیس تیم محققان چین در نشست خبری گفت: «هیچ نشانی از انتقال ویروس کرونا در میان مردم در دوره منتهی به دسامبر 2019، وجود ندارد.»

او همچنین افزود كه «شواهد كافی برای اثبات شیوع ویروس در این شهر قبل ازاین تاریخ، وجود ندارد.»
به گفته رئیس تیم پژوهشگران چینی، احتمال انتقال ویروس از حیوان وجود دارد اما تاکنون «میزبان ویروس» مشخص نشده است.

فرضیه بسیار نامحتمل

ازسوی دیگر پیتر بن امبرک رئیس هیئت اعزامی سازمان جهانی بهداشت در ووهان در پایان ماموریت این هیئت، اعلام کرد که فرضیه نشت کرونا از آزمایشگاه ووهان، «به شدت نامحتمل» است.

گفتنی است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان را متهم ساخت که عامل نشت تصادفی یا عمدی ویروس کرونا بوده است.

سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد که انتقال کرونا از یک حیوان به حیوان دیگر و از آن به انسان، «محتمل ترین فرضیه» است.
با این حال، بن امباراک توضیح داد که این فرضیه نیاز به پژوهش‌های بیشتری دارد.»

تیم تحقیقاتی سازمان جهانی بهداشت، بازدید چهار هفته‌ای خود از ووهان را به پایان رساند. پس از پایان قرنطینه 14 روزه، کارشناسان این سازمان از تعدادی مرکز برجسته مرتبط با خاستگاه ویروس، بازدید کردند که شامل بازار خوراک دریایی گردید که اولین موارد ابتلا در آن ثبت شده است. بازدید از موسسه ویروس شناسی ووهان یکی از برجسته‌ترین موارد در دستور کار کارشناسان بود.

شایان ذکر است که اولین موارد ابتلا در دسامبر 2019 در ووهان ثبت شده است. از آن زمان به بعد، پاندمی کرونا منجر به مرگ بیش از 2.3 میلیون نفر در جهان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید