.
.
.

وزیر دفاع آمریکا: از آتش‌بس دایمی در افغانستان حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لوید استین وزیر دفاع جدید ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 5 فوریه 2021 در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد، کشورش از آتش‌بس دایمی در افغانستان حمایت می‌کند.

لوید استین از قربانی‌های نیروهای امنیتی افغانستان ستایش کرده و گفت، حکومت جدید آمریکا از صلح پایدار که به نفع افغان‌ها باشد، حمایت می‌کند.

در اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است: «در این مکالمۀ تیلفونی، هر دو جانب در مورد روابط میان دو کشور و انکشافات اخیر در پروسه صلح افغانستان، بحث و تبادل نظر نمودند».

در این اعلامیه ذکر شده، هر دو جانب از افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدفمند در افغانستان ابراز نگرانی نموده و آن را محکوم کردند.
این در حالیست که هفته گذشته گزارشی به سفارش کنگره آمریکا تحت نام «گروه مطالعه افغانستان» نشر شد و آمده است، جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده باید روند خروج سربازان شان را از افغانستان آهسته‌ سازد، چون خروج کامل و زودهنگام سربازان آمریکایی از این کشور منجر به فروپاشی دولت کابل و جنگ داخلی خواهد شد.

به گزارش منابع خبری، این گزارش کنگره آمریکا را یک گروه فراجناحی تهیه کرده و در آن ذکر شده است، با درنظرداشت شرایط فعلی افغانستان، خروج کامل سربازان خارجی از این کشور می‌تواند به جنگ داخلی، بی‌ثبات شدن منطقه و احیای تهدیدهای القاعده منجر شود.
در این گزارش ذکر شده، جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا باید برنامه خروج سربازان شان را از افغانستان آهسته‌ سازد و کاهش سربازان آمریکایی با درنظرداشت شرایط افغانستان صورت گیرد.

براساس این گزارش، آمریکا نباید پیروزی را دو دستی تقدیم طالبان کند و خروج سربازان آمریکایی در ماه مه از افغانستان، بدون درنظرداشت پیشرفت گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان ممکن است به فروپاشی دولت کابل ختم شود.

شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که براساس آن، گروه طالبان در راستای کاهش خشونت و اقدامات ضد «تروریستی» کار می‌کند و در مقابل تمام سربازان، پرسنل اطلاعاتی و شرکت‌های امنیتی خصوصی آمریکایی تا مه 2021 از افغانستان خارج خواهند شد.

اما کاخ سفید به تاریخ 22 ژانویه 2021 اعلام کرد که دولت جدید آمریکا توافق صلح با گروه طالبان را بررسی می‌کند که روی چه موضوعاتی در آن مذاکره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم