آمریکا اظهارات وزیر کشور ترکیه را «غیر مسئولانه» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خارجه ایالات متحده جمعه 5 فوریه 2021 ضمن انتقاد از اظهارات اخیر سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، ادعای او مبنی بر نقش داشتن آمریکا در کودتای تابستان 2016 ترکیه را «به طور کلی نادرست و غیر مسئولانه» خواند.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه آمریکا ضمن تکذیب ادعاها درباره نقش داشتن آمریکا در حوادث کودتای تابستان 2016 ترکیه، این گونه ادعاها را در تعارض با وضعیت ترکیه به عنوان هم‌پیمان آمریکا در پیمان آتلانتیک شمالی و شریک استراتژیک ایالات متحده دانسته و مطرح شدن چنین اظهاراتی از سوی مقامات ترکیه و غیر از آن را ادعاهایی غیر مسئولانه و بی اساس خواند.

نقش آمریکا در کودتای 2016 ترکیه

شایان ذکر است که سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اخیرا ایالات متحده آمریکا را به نقش داشتن در کودتای 2016 کشورش متهم کرده است.

روزنامه «حریّت» روز گذشته پنج‌شنبه نوشت که ایالات متحده کودتا را مدیریت کرده و شبکه فتح‌الله گولن مبلغ دینی مخالف دولت ترکیه که در آمریکا مقیم است، آن را به مورد اجرا درآورده است.

سلیمان سویلو در این‌باره گفت بسیار واضح است که ایالات متحده آمریکا در پشت انقلاب نافرجام 15 ژوئیه 2016 قرار دارد و شبکه گولن بنا به دستور آمریکا مجری این توطئه بوده است.

گروهی از نظامیان ترکیه‌ای شامگاه 15 ژوئیه 2016 با استفاده از جت‌های جنگنده، بالگردها و تانک‌ها برای به کنترل درآوردن دولت و دستگاههای امنیتی و اطلاع‌رسانی اقدام به کودتا کردند اما نیروهای طرفدار دولت طی مدت کوتاهی موفق شدند با به دست گرفتن کنترل اوضاع، انقلاب را ناکام کنند.

دولت ترکیه، فتح‌الله گولن که هم‌پیمان دیرین رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور است و در ایالت پنسیلوانیا آمریکا مقیم است را به انجام کودتا متهم می‌کند، دولت آمریکا اما با تسلیم او به آنکارا مخالفت کرده است.

کودتای نافرجام سال 2016 ترکیه بنا به اعلام مقامات ترکیه‌ای منجر به کشته شدن نزدیک به 300 نفر شد که پس از آن عملیات بی‌سابقه‌ای برای پاکسازی موسسات دولتی از مخالفان دولت کنونی آغاز شد و در این راستا هزاران تن از افراد نظامی، غیرنظامی، قضات، کارمندان دولت به اتهام تلاش برای انجام کودتا و عضویت در گروه فتح‌الله گولن بازداشت شدند.

در همین راستا مقامات ترکیه نزدیک به 80 هزار نفر را بازداشت و نزدیک به 160 هزار نفر از کارمندان دولت و از جمله آنها معلمان، قضات و نظامیان را بر اساس حکم‌های فوق‌العاده‌ای که از سوی دولت ترکیه و در پی وقوع کودتای نافرجام اعلام شده است از کار برکنار کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم