.
.
.

تیم تحقیقاتی سازمان جهانی بهداشت در جستجوی خاستگاه کرونا در مرکز دامپزشکی ووهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تیمی از محققان به سرپرستی سازمان جهانی بهداشت سه‌شنبه 2 فوریه در ادامه تحقیقات خود برای یافتن سرنخ بیماری همه گیر کووید19، به یک مرکز دامپزشکی در شهر ووهان در مرکز چین رسیدند.

پیتر بین امبارک متخصص ایمنی مواد غذایی د رپاسخ به این پرسش که آیا تیم تحقیقاتی توانسته مورد جالب توجهی بیابد، گفت: «خوب ، بله» ولی پیتر داسزاک جانورشناس عضو این تیم اظهار داشت که مرک از امکانات عالی برخوردار است و جلسات «بسیار مفید» است.

این تیم که شامل نخبگانی از دانشمندان در زمینه‌های دامپزشکی، ویروس شناسی، ایمنی مواد غذایی و اپیدمیولوژی است، از دو بیمارستان و دو بازار که مرکز شیوع ویروس بوده و همچنین دفاتر مرکز کنترل و پیش گیری بیماری در استان ووهان و هوبئی بازدید کردند.

سازمان جهانی بهداشت، هفته گذشته در حساب توئیتر خود اعلام کرد که تیم آن در حال برنامه‌ریزی برای بازدید از بیمارستان‌ها و بازارهایی مانند بازار خوراک دریایی هوانان است که در ابتدای شیوع ویروس، شاهد ظهور بسیاری از موارد بود که شامل موسسه ویروس شناسی ووهان و آزمایشگاه هایی در مراکزی مانند مرکز کنترل بیماری‌ها در ووهان می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد که این تیم قبلاً خواهان دریافت «داده های دقیق» شده و قصد دارد با پزشکانی که در مقابله با این بیماری مشارکت داشته و شماری از اولین بیمارانی که بهبود یافته اند، گفت‌وگو کند.

انتظار نمی‌رود که دانشمندان بتوانند با یک بار بازدید به کشف منشا ویروس نائل آیند زیرا این کار گاهی اوقات به سال‌ها تحقیق از جمله نمونه‌برداری از حیوانات، تجزیه و تحلیل ژنتیکی و مطالعات اپیدمیولوژیک نیاز دارد.

یک احتمال این است که این ویروس به وسیله شکارچی حیوانات وحشی به بازرگانانی منتقل شده باشد که ناقل کرونا به ووهان بوده اند.
دولت چین بدون ارائه شواهد علمی، نظریه هایی را تبلیغ کرده و ادعا می کند که این پاندمی ممکن است از طریق واردات غذاهای دریایی منجمد آلوده به ویروس، آغاز شده باشد اما دانشمندان و آژانس های بین المللی این نظریه را به شدت رد کردند.

انتظار می رود کانون توجه محققان روی موسسه ویروس شناسی ووهان متمرکز شود که مرکز اولیه شیوع کرونا بوده است.

سرشماری رویترز نشان داد که بیش از 103.19 میلیون نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند در حالی که شمار کل مرگ‌های ناشی از ویروس به دو میلیون و 233،556 نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم