گرتا تونبرگ و ترامپ در میان نامزدهای جایزه صلح نوبل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

الکسی ناوالنی منتقد و مخالف روسی، سازمان جهانی بهداشت، گرتا تونبرگ فعال محیط زیستی اهل سوئد و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده از جمله نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل امسال هستند.

هر سال، هزاران نفر، از جمله اعضای پارلمان‌های سراسر جهان و برندگان قبلی، واجد شرایط پیشنهاد نامزدی برای جایزه صلح نوبل هستند.

هنریک اردال مدیر انستیتوی تحقیقات صلح اسلو در این باره گفت: «هیئت نوبل نروژی برنده نهایی را از سال 2014، به استثنای سال 2019، معرفی می‌کنند».

کمیته نوبل نروژ که تصمیم می‌گیرد چه کسی جایزه را از آن خود کند، در مورد نامزدها اظهارنظر نمی‌کند.

بر اساس نظرسنجی رویترز از هیئت نوبل نروژی، نامزدهای معرفی شده شامل تونبرگ، ناوالنی، سازمان جهانی بهداشت و GAVI یا همان گروه اتحاد جهانی واکسن و مصون‌سازی که یک همکاری جهانی بهداشت عمومی-خصوصی برای دسترسی به مصون‌سازی در کشورهای فقیر است نیز از نامزدهای این جایزه هستند.

از تونبرگ به عنوان یکی از «سخنگویان برجسته در مبارزه با بحران آب و هوا» یاد می‌شود. جنبش او با نام «جمعه‌ها برای آینده» نیز جنجال زیادی به پا کرد.

ناوالنی منتقد و مبارز روسی نیز توسط دانشگاهیان روسی، به علت «تلاش برای دموکراتیزه‌سازی صلح‌آمیز روسیه» برای این جایزه معرفی شد.

GAVI یا همان گروه اتحاد جهانی واکسن و مصون‌سازی که یک همکاری جهانی بهداشت عمومی-خصوصی است که متعهد به افزایش دسترسی به مصون‌سازی در کشورهای فقیر است نیز یکی از نامزدهای این جایزه است.

نام‌ فعالان بلاروسی مانند سویتالانا سیخانوسکایا، ماریا کولسنیکووا و ورونیکا تسپکالو به علت «مبارزه برای یک انتخابات عادلانه و الهام‌بخش برای مقاومت صلح‌آمیز» نیز در میان نامزدهای جایزه نوبل امسال قرار دارند.

روزنامه‌نگار سابق شارلی ابدو، زینب ال رازویی؛ وب‌سایت خبریHong Kong Free Press ، شبکه بین‌المللی بررسی واقعیت مستقر در ایالات متحده و گزارشگران بدون مرز مستقر در پاریس نیز در این فهرست قرار دارند.

دیگر نامزدها شامل دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده، ناتو و آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم