واشنگتن: تعامل بایدن با پرونده «هسته‌ای ایران» اولویتی بسیار مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا جمعه 29 ژانویه 2021 گفت که همزمان با نزدیک شدن ایران به دستیابی به مواد غنی‌سازی شده مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای، تعامل با بحران فزاینده مربوط به پرونده هسته‌ای ایران از اولویت‌های بسیار مهم و زودهنگام پیش‌روی دولت جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری‌ها جک سالیوان به برنامه‌ای بر روی شبکه اینترنت که «انستیتوی آمریکایی برای صلح» آن را سرپرستی می‌کند، گفت:« از دیدگاه ما یکی از اولویت‌های مهم و فوری باید تعامل با بحران فزاینده هسته‌‌ای ایران باشد به ویژه این‌که ایران گام به گام به سوی دستیابی به مواد غنی‌سازی شده لازم برای ساخت بمب هسته‌ای پیش می‌رود».

این در حالی است که یک منبع دیپلماتیک اروپایی روز گذشته جمعه گفت که رابرت مالی فرستاده جدید ویژه ایران پنج‌شنبه در گفتگو با مسئولان برجسته‌ای از بریتانیا، فرانسه و آلمان خواسته تا با ارزیابی طرف‌های اروپایی شرکت کننده در توافق هسته‌ای سال 2015 درباره اوضاع کنونی آشنا شود.

این منبع همچنین افزود که گفتگوهای رابرت مالی با سیاسیون بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی به منظور دسترسی به جمع‌بندی درباره پرونده هسته‌ای ایران و ارزیابی دیدگاهها در این‌‌باره است. این در حالی است که دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن رابرت مالی یکی از طراحان توافق هسته‌ای با ایران را به عنوان فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران منصوب کرده است.

از سویی یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا جمعه اعلام کرد که آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا در حال ایجاد تیمی مخصوص «به سرپرستی رابرت مالی به عنوان فرستاده ویژه ایران است» تا مامور رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم