سازمان جهانی بهداشت درباره وقوع سه فاجعه مربوط به کرونا هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت جمعه 29 ژانویه 2021 ضمن دعوت به عدم تکرار اشتباهات گذشته و عدم بی توجهی به کشورهای فقیر در ارتباط با توزیع واکسن‌های کووید 19، درباره وقوع 3 فاجعه مرتبط با کرونا هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری‌ها تیدروس ادهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: «اگر واکسن‌ها به اشتراک گذاشته نشود سه مشکل اصلی به وقوع خواهد پیوست. اول این‌که ناکامی اخلاقی فاجعه‌باری در تاریخ به ثبت خواهد رسید. دوم ادامه دادن مجوز به انتشار گسترده ویروس کرونا و ادامه پاندمی و سوم به میزان زیادی روند بهبود اقتصادی متوقف خواهد شد.

Advertisement

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس خبری افزود: «پس این خطای اخلاقی خواهد بود، و در توقف پاندمی کمک نخواهد کرد و ابزارهای کسب معیشت را باز نخواهد گرداند. این امر به ما باز می‌گردد که چگونه تصمیم بگیریم».

از سویی و به گزارش «رویترز» تاکنون نزدیک به 101.74 میلیون نفر در جهان به ویروس کووید- 19 مبتلا شده و شمار فوتی‌ها به 2 میلیون و 195,520 فوتی رسیده است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت :«برخی کشورهای فقیر مجبور شدند 10 سال منتظر بمانند تا داروهای ضروری مورد نیاز برای مبارزه با ویروس ایدز به دست آنها برسد. در حالت آنفلوانزای خوکی نیز کشورهای فقیر به واکسن دست یافتند اما پاندمی دیگر پایان یافته بود».

او همچنین درباره ملی‌گرایی در ارتباط با واکسن‌ها هشدار داد و تاکید کرد:« ما در دهکده‌ای جهانی زندگی می‌کنیم» و مادامی که ویروس کرونا مهار نشود هیچ‌کسی در جهان امنیت نخواهد داشت.

این اظهارات مقام سازمان جهانی بهداشت در سایه کمبود در زمینه دریافت واکسن‌های موثر بر کرونا است که در نتیجه آن خشم برخی کشورها برانگیخته شده است.

شایان ذکر است سازمان جهانی بهداشت جمعه درباره مکانیسم اتحادیه اروپا برای کنترل صادرات واکسن‌های ضد کرونا به خارج از این اتحادیه و ممانعت از صادرات دوزهای اختصاصی به اروپایی‌ها نیز هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم