زندانی شدن یک دو تابعیتی دیگر در ایران به اتهام جاسوسی برای آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران از دستگیری یک ایرانی تبعه آمریکا به اتهام «جاسوسی»، هنگام خروج از کشور خبر داد.

اسماعیلی سه شنبه 26 ژانویه در نشست خبری مدعی شد که این بازداشت در پی اتهام نامبرده به جمع آوری اطلاعات و جاسوسی بوده و «پرونده ای قدیمی» است.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری «هرانا» (انجمن فعالان حقوق بشر ایران)، دادگاهی در تهران عماد شرقی را به اتهام «جاسوسی» به نفع آمریكا به 10 سال زندان محكوم كرد و شرقی، آوریل گذشته دستگیر شد ولی چندی قبل به قید وثیقه مالی، آزاد شده بود.

سپاه پاسداران ایران علی رغم آزاد کردن شرقی، گذرنامه‌های او و همسرش بهارا عمیدی را توقیف کرده و اجازه خروج از کشور را به آنها نداد.

عماد شرقی به عنوان یک تاجر مشهور شناخته می شود و همسرش بهاره عمیدی نیز شاعر و فعال مدنی است.

این موضوع بر روی برنامه‌های دولت جدید آمریکا برای پیگیری دیپلماسی با ایران سایه افكنده تا جایی که بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا گفت که اگر رژیم به تعهدات برجامی خود بازگردد، او نسبت به کاستن تحریم‌ها علیه تهران، می‌تواند برخوردی باز داشته باشد.

شایان توجه است که ایران معمولاً از افراد دو تابعیتی به عنوان سوژه‌ای برای چانه زنی استفاده کرده و آنها را با عوامل ایرانی زندانی در آمریکا، اروپا و سایر کشورها به اتهام نقض تحریم‌ها، مبادله می‌کند.

سه نفر دیگر

علاوه بر شرقی، سه ایرانی - آمریکایی دیگر نیز در ایران زندانی هستند، از جمله سیامک نمازی که از سال 2015 به همراه باقر نمازی، پدر سالمند خود پشت میله‌های زندان هستند که هر دو از طریق مشاوره‌های فنی و دیپلماتیک، به انعقاد برجام کمک کرده اند اما اطلاعات سپاه، آنها را به جاسوسی برای آمریکا، متهم کرده است.

مراد طاهباز فعال محیط زیست ایرانی-آمریکایی نیز که تابعیت بریتانیایی را هم دارد، به اتهام جاسوسی 4 سال است که در زندان بسر می‌برد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریكا با فشار بر رژیم ایران موفق شده بود، برخی از زندانیان دو تابعیتی از جمله جیو وانگ پژوهشگر آمریکایی - چینی و همچنین مایكل وایت سرباز سابق نیروی دریایی آمریكا را آزاد سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم