فوری

پخش زنده

کشف اطلاعات جدید از دفترچه کدگذاری شده دیپلمات ایرانی برای بمب‌گذاری در اروپا

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

کشف اطلاعات جدید از یک دفترچه رمزگذاری شده و یک دفترچه حاوی رسید پرداخت‌های نقدی و مبالغی پول نقد چند هزار یورویی مربوط به اسدالله اسدی، دیپلمات بازداشت ‌شده ایران، زوایای جدیدی از این پرونده را نمایان کرد.

بر اساس گزارشی که در وب‌سایت شبکه یک تلویزیون آلمان به نقل از منابع اطلاعاتی و پلیس جنایی فدرال این کشور درباره جزییات فعالیت‌های اسدالله اسدی منتشر شد، اطلاعات جدیدی درباره نقش اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در وین، در توزیع «پول نقد» برای تدارک یک باند جاسوسی و تروریستی علیه مجاهدین در پاریس فاش شده است.

بر اساس این گزارش که در تاریخ پنج‌شنبه 21 ژانویه، منتشرشده، آمده است که مقام‌های امنیتی آلمان همچنان در حال بررسی درباره سفرهای متعدد اسدی و تحقیق در این‌باره هستند که آیا او یک حلقه جاسوسی برای جمهوری اسلامی را در اروپا اداره کرده است؟

این درحالی است که دادستان عمومی بلژیک دادخواست خود را مطرح و برای او 20 سال زندان درخواست کرده و قرار است حکم دادگاه در مورد او و 3 همدستش در 4 فوریه صادر و اعلام شود.

اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین، 1 ژوئیه 2018 به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری دریکی از تجمع‌های سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی پاریس، بازداشت‌ شد.

اسدی، هنگام بازداشت توسط پلیس آلمان، مدارک بسیاری از جمله دو دفترچه یادداشت حاوی رمزهای کدگذاری شده و رسید پرداخت‌های نقدی به افراد بسیاری در نقاط مختلف اروپا کشف ‌شد. این وسایل در خودروی فورد مکس‌اس اجاره‌ای که اسدی به همراه دو پسرش با آن سفر می‌کردند کشف ‌شده است.

دریکی از دفترهای کشف ‌شده به دست پلیس آلمان، در مجموع 289 یادداشت دست‌نویس به خط لاتین و فارسی وجود دارد که شامل آدرس مراکز دیدنی، مغازه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌ها هستند و در هر مورد زمان و تاریخ نیز ذکر شده است.

مأموران اطلاعاتی آلمان متوجه شدند که این اطلاعات مربوط به 11 کشور از جمله فرانسه، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، بلژیک، هلند و ایتالیا است اما حدود 144 یادداشت نیز مربوط به مراکزی در آلمان است.

به گفته مقام‌های امنیتی آلمان این اسناد شواهدی را نشان می‌دهند که دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در اتریش، سفرهای زیادی به کشورهای اروپا داشته است.

اکنون اداره جنایی فدرال آلمان (BKA) که از سوی دادستان کل این کشور در حال تحقیق درباره فعالیت‌های اسدالله اسدی است، به دنبال یافتن پاسخ این سؤال‌ است که آیا اسدالله اسدی رهبری یک حلقه بزرگ از کسانی را بر عهده داشته که وظایف مختلف از جمله خبرچینی و جاسوسی را در چندین کشور اروپایی بر عهده داشته‌اند.

بنابراین گزارش، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در اتریش در سفرهای خود از جمله بارها با یک زوج بلژیکی ملاقات کرده که گفته می‌شود در چند حمله به مخالفان ایرانی در تبعید در کشورهای مختلف دست داشته‌اند.

در گزارش وب‌سایت شبکه یک تلویزیون آلمان این زوج بلژیکی طی سال‌های گذشته برای همکاری با سرویس مخفی ایران چند صد هزار یورو دریافت کرده‌اند.

آنچه توجه پلیس را جلب کرده این است که اسدی به هنگام دستگیری چندین قبض دریافت پول همراه داشته که نشان‌دهنده پرداخت‌های نقدی است. گیرندگان این پول‌ها افرادی با نام‌های بسیار رایج ایرانی هستند که رسیدها را امضا کرده‌اند و هنوز هویت آن‌ها مشخص نشده است.

از جمله یکی از این افراد مبلغ دو هزار و 500 یورو دریافت کرده و دیگری پنج هزار یورو و شخص دیگری دریافت یک لپ‌تاپ را تائید کرده است. نیروهای پلیس جنایی آلمان احتمال می‌دهند كه این‌ پرداخت‌ها می‌تواند مزد افرادی باشد كه برای جاسوسی استخدام ‌شده‌اند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران