واشنگتن در میان تدابیر شدید امنیتی؛ عدم وجود هیچ نشانه تهدید کننده مراسم ادای سوگند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

كریستوفر میلر جانشین وزیر دفاع آمریكا سه‌شنبه 19 ژانویه گفت كه اف بی آی به ارتش كمک می‌كند تا بیش از 25 هزار نیروی گارد ملی به منظور كمک به محافظت از ساختمان کنگره آمریكا (کاپیتال) به دلیل وجود نگرانی‌های امنیتی، هنگام ادای سوگند جو بایدن رئیس جمهوری منتخب، مستقر شوند.

واشنگتن دی سی در ساعات اولیه صبح سه‌شنبه 19 ژانویه یک روز قبل از ادای سوگند بایدن در مراسمی که تحت نظارت شدید امنیتی برگزار خواهد شد، به دژی تسخیر ناپذیر تبدیل شده و رئیس جمهوری منتخب، خواستار یک پارچه سازی کشور است که این روزها دستخوش چند دستگی شده است.

25 هزار تن از نیروهای گارد ملی با هدف اطمینان از امنیت منطقه «قرمز» از منطقه کاپیتال هیل در پیرامون کنگره، مکان ادای سوگند بایدن و معاونش، کامالا هریس تا کاخ سفید روز چهارشنبه، انتشار یافته اند.

نشنال مول نیز که هر چهار سال، محل حضور صدها هزار آمریکایی در مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری است، بسته شده است.

جاده‌ها از صبح روز دوشنبه 18 ژانویه که با سالروز بزرگداشت مارتین لوتر کینگ، مصادف شده تقریباً خلوت به نظر می‌رسند که معمولاً در این روز، آمریکایی‌ها در کارهای داوطلبانه مشارکت می‌کنند.

پس از حمله به ساختمان کنگره در 6 ژانویه که منجر به کشته شدن 5 نفر شد و اعضای کنگره را وادار به مخفی شدن کرد، دولت آمریکا اقدامات امنیتی بی‌سابقه‌ای را در اطراف ساختمان کاپیتال به مورد اجرا گذاشت که شامل نصب نرده‌های مجهز به سیم خاردار و غیر قابل عبور و منطقه امنیتی بزرگی گردید که مردم اجازه ورود به آن را ندارند.

میلر در بیانیه‌ای گفت كه دقت نظر به خرج دادن، «امری طبیعی برای پشتیبانی نظامی است كه در رویدادهای مهم امنیتی مشاركت دارند... گرچه داده‌های اطلاعاتی مبنی بر وجود تهدید داخلی در کار نیست ولی ما در حفظ امنیت پایتخت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم كرد.»

واشنگتن پست دوشنبه 18 ژانویه گزارش داد كه اف بی ای در گزارش اطلاعاتی مراکز مجری قانون هشدار داد كه افراط گرایان راست گرا در نظر دارند خود را به عنوان اعضای گارد ملی در واشنگتن جا بزنند. این روزنامه افزود که در این گزارش به وجود هیچ توطئه خاصی برای حمله به مراسم ادای سوگند اشاره نشده است.

دولت آمریکا از چند روز پیش ورود به پارک های عمومی مهم و همچنین نشنال مول در واشنگتن را ممنوع کرد و پل‌های رودخانه پوتوماک بین ویرجینیا و منطقه کلمبیا را بست. بیش از ده ایستگاه قطار زیرزمینی تا برگزاری مراسم تحلیف در روز چهارشنبه 20 ژانویه بسته خواهند بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم