.
.
.

اظهار تاسف دبیرکل سازمان ملل در نبود همبستگی بین‌المللی درباره واکسن‌های کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه 15 ژانویه 2021 درباره «ناکامی همبستگی» در زمینه واکسیناسیون با واکسن‌های ضد کرونا در جهان ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد جمعه در بیانیه‌ای ضمن اعلام این‌که «امروزه در زمینه (تامین) واکسن‌ها با خلاء مواجه هستیم»، افزود: «واکسن‌ها به سرعت به کشورهای پردرآمد می‌رسد در حالی که فقیرترین کشورهای جهان به هیچ‌کدام از آنها دسترسی ندارند».

گوتیرش گفت که جهان در زمینه مبارزه با کرونا پیروزی‌هایی را محقق می‌کند ولی همبستگی در این زمینه ناکام ‌مانده است.

او در ادامه و بدون اشاره به نام کشورها، افزود که «برخی کشورها توافق‌های موازی منعقد کرده و حتی بیشتر از میزان مورد نیازشان واکسن خرید می‌کنند».

گوتیرش افزود که «کشورها ملزم به محافظت از شهروندان‌شان هستند اما «ملی‌گرایی در (تامین) واکسن‌ها» محکوم به شکست است و تنها به تاخیر در روند رونق‌بخشی به اقتصاد جهانی می‌انجامد.

گوتیرش همچنین گفت:« چنانچه هر کشوری به تنهایی اقدام کند بر پاندمی کووید- 19 غلبه نخواهیم کرد».

او همچنین به ضرورت اولویت‌بخشی به واکسیناسیون کارکنان شاغل « در خط مقدم از جمله کادرهای پزشکی و افراد بیشتر در معرض خطر» اشاره کرد.

در همین راستا تیدروس ادهانوم مدیر سازمان جهانی بهداشت جمعه بر اهمیت آغاز عملیات واکسیناسیون طی دوره 100 روز آینده در تمام کشورهای جهان تاکید کرد.

مدیر سازمان جهانی بهداشت در کنفرانسی خبری در ژنو گفت «می‌خواهم شاهد آغاز عملیات واکسیناسیون طی 100 روز آینده باشم تا در مرحله اول از همه کارکنان بخش بهداشت و درمان و افراد بیشتر در معرض خطر، محافظت شود».

سازمان جهانی بهداشت همچنین اعلام کرد که مقابله با انتشار ویروس‌های جهش یافته کرونا روش‌های جدیدی می‌طلبد و روند جهش یافتن ویروس‌های کرونا نیازمند انجام تحقیقات سریع و فشرده‌ای است.

شایان ذکر است که شمار فوتی‌ها بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در جهان از 2 میلیون فراتر رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم