آمریکا با انتشار اطلاعات جدیدی درباره کرونا خواستار پاسخگویی چین شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمان با ورود کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به ووهان، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 15 ژانویه 2021 مجددا دولت چین را به پنهان‌کاری در زمینه سرمنشاء حقیقی ویروس جدید کرونا متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا ضمن اشاره به انتشار بیماری‌های مشابه کووید-19 در میان کارکنان یکی از انستیتوهای ویروس‌شناسی در پاییز سال 2019 در ووهان چین که ویروس جدید کرونا برای اولین بار در آن ظهور کرد، از تیم کارشناسان سازمان جهانی بهداشت خواست تا مقامات پکن را در ارتباط با این «اطلاعات جدید» تحت فشار قرار داده و پاسخگو کنند.

پمپئو گفت که «دولت ایالات متحده شواهدی در دست دارد که اعتقاد به این‌که محققان در (انستیتوی ویروس‌شناسی ووهان) پیش از تشخیص اولین مورد ابتلا به کرونا، در پاییز سال 2019 به بیماری‌هایی مبتلا بوده‌اند که دارای علایمی مطابق با علایم بیماری کووید- 19 و دیگر بیماری‌های موسمی شیوع یافته است را به اثبات می‌رساند.

پمپئو گفت که اطلاعات جدید در تناقض با ادعاهایی است که می‌گوید هیچ‌کدام از کارکنان انستیتوی ویروس‌شناسی ووهان به کووید- 19 یا به ویروس‌ مشابه آن مبتلا نشده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت که چین همچنان به پنهان‌کاری و از دست‌رس خارج کردن اطلاعات حیاتی مورد نیاز دانشمندان برای نجات جهان از این ویروس کشنده و بیماری‌های پس از آن، ادامه می‌دهد.

شایان ذکر است که ویروس کووید-19 برای اولین بار در اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین شناسایی شد و پس از آن به تمام نقاط جهان انتشار یافته و تاکنون باعث فوت بیش از دو میلیون تن و ابتلای دهها میلیون نفر شد.

بنا به تاکید سازمان جهانی بهداشت تشخیص سرمنشأ و مسیر انتقال ویروس کرونا از حیوانات به انسان برای جلوگیری از انتشار و پاندمی‌های آینده بسیار حائز اهمیت است و از این رو در صورت همکاری چین با تیم کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اعزامی به ووهان امکان آشکار شدن حقیقت و پیشرفت در این زمینه فراهم می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم