.
.
.

شمار فوتی‌های مبتلا به کرونا در جهان از مرز 2 میلیون نفر گذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لندن و پاریس پنج‌شنبه 14 ژانویه 2021 در حالی اتخاذ تدابیر استثنایی شدیدی را برای ممانعت از انتشار ویروس جدید جهش یافته کرونا اعلام کردند که سازمان جهانی بهداشت همچنان در حال بررسی انواع جدیدی از ویروس‌های جهش یافته کرونا در بریتانیا، فرانسه و برزیل است و شمار فوتی‌ها بر اثر ابتلا به ویروس کووید- 19 از مرز 2 میلیون تن فراتر رفته است.

به گزارش خبرگزاری‌ها دولت بریتانیا به دنبال تشخیص ویروس جدید جهش یافته کرونا در برزیل از ساعت 04:00 امروز جمعه به وقت گرینویچ مرزهای خود را به روی مسافران از کشورهای آمریکای جنوبی و پرتغال بسته اعلام کرد.

در این راستا گرانت شابس وزیر حمل و نقل بریتانیا بر شبکه «توئیتر» از وجود دلایلی مبنی بر کشف نوع جدیدی از ویروس کرونا جهش یافته در برزیل خبر داد.

از سویی فرانسه و بنا به اعلام ژان کاستکس نخست وزیر این کشور شرط ورود مسافران از اتحادیه اروپا به این کشور را ارائه نتیجه منفی تست تشخیص کووید-19 عنوان کرد.

نخست وزیر فرانسه در کنفرانسی خبر همچنین اعلام کرد که همه این مسافران علاوه بر ارائه تست منفی کرونا باید پس از ورود به فرانسه به مدت 7 روز قرنطینه شوند و پس از آن برای اطمینان از سلامت آنها تست PRC دیگری انجام دهند.

در حالی که 13 نفر از کارشناسان سازمان جهانی بهداشت با تابعیت‌های مختلف پنج‌شنبه به چین وارد شدند تا در آنجا تحقیقات خود را درباره سر منشا ویروس کووید - 19 آغاز کنند، کمیته اورژانس سازمان جهانی بهداشت نشستی را برای بررسی انواع جهش یافته ویروس کرونا در مناطق مختلف جهان منعقد کرد.

این در حالی است که در ووهان چین جایی که برای اولین بار ویروس جدید کرونا در اواخر سال 2019 ظهور کرده همانند سایر نقاط جهان نیز موج جدیدی از انتشار ویروس کرونا رصد شده است.

هر چند بنا به اظهارات مقامات چینی این کشور تا حدود زیادی موفق به کنترل انتشار ویروس جدید کرونا شده پنج‌شنبه اما و برای اولین بار از ماه مه گذشته تاکنون یک مورد فوتی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این کشور به ثبت رسید.

مقامات بهداشتی چینی همچنین از مبتلا شدن 138 نفر از شهروندان این کشور در روز پنج‌شنبه به ویروس کرونا خبر دادند که بالاترین آمار روزانه مبتلایان در این کشور پس از ماه مارس گذشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه تحقیقات کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در ووهان چین برای مقامات این کشور از حساسیت بالایی برخوردار است زیرا که دولت چین همواره تلاش کرده تا هر گونه مسئولیتی در رابطه با انتشار و پاندمی ویروس کرونا که تاکنون باعث کشته شدن بیش از 2 میلیون نفر شده را از خود دور سازد.

از سویی در نشست کمیته اورژانس سازمان جهانی بهداشت که شامگاه پنج‌شنبه منعقد شده به بررسی دو موضوع «انواع جهش یافته ویروس جدید کرونا» و« کاربرد احتمالی گواهینامه واکسیناسیون و تست کرونا در مسافرت‌های میان کشورها» پرداخته شد.

بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت انواع بریتانیایی و آفریقای جنوبی جهش یافته از ویروس کرونا دارای قابلیت انتشار سریعی هستند. نوع بریتانیایی ویروس کرونا در 50 کشور جهان انتشار یافته‌ و نوع آفریقای جنوبی آن تاکنون در 20 کشور منتشر شده است.

در حالی حاضر کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در حال تحلیل و بررسی درباره نوع جهش یافته جدیدی از ویروس کرونا هستند که منشأ آن در منطقه آمازون برزیل است و توسط ژاپن رصد شده که به گفته سازمان جهانی بهداشت نوع «نگران کننده»‌ای است و بر واکنش سیستم دفاعی بدن تاثیر می‌گذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم