فوری

پخش زنده

آمریکا گروه‌ «انصار بیت‌المقدس»و«حسم» در مصر را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 14 ژانویه 2021 نام گروه «انصار بیت‌المقدس» داعش در شمال سینا و جنبش «حسم» اخوان المسلمین در مصر را در فهرست جهانی سازمان‌های تروریستی قرار داد.

وزارت خزانه آمریکا پنج‌شنبه طی بیانیه‌ای که در وب‌سایت رسمی این وزارتخانه منتشر شده، اعلام کرد نام گروه «انصار بیت‌المقدس» وابسته به داعش در شمال سینا در شرق مصر را اضافه بر گروه «بازوهای مصر» موسوم به جنبش ««حسم» اخوان المسلمین در مصر را در فهرست جهانی سازمان‌های تروریستی قرار داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین افراد و شخصیت‌های مرتبط با گروه «حسم» اخوان المسلمین مصر شامل «علا السماحی» با تابعیت مصری مقیم در ترکیه که گمان می‌رود بنیانگذار این گروه باشد و همچنین یکی دیگر از رهبران این گروه به نام یحیی موسی کا ساکن ترکیه است را در لیست‌ جهانی تروریسم قرار داده است.

«جنبش بازوهای مصر» موسوم به «حسم» در سال 2014 تشکیل شد و عملیات ترور و حملاتی را در قاهره پایتخت مصر و دلتای نیل به ویژه علیه نیروهای پلیس این کشور را بر عهده گرفت. به گفته مقامات پلیس مصر این جنبش متعلق به جماعت اخوان المسلمین است.

وزارت کشور مصر تاکید کرده که جنبش حسم در انفجار خودرو بمب‌گذاری شده‌ای که در اوت 2019 در مرکز قاهره به وقوع پیوسته و منجر به کشته شدن 20 تن شد، دست دارد.

بنا به گزارش‌های مقامات وزارت کشور مصر گروه «حسم» از نظر اداری و مالی وابسته به جماعت اخوان المسلمین، جناح محمد کمال است که این گروه را فرماندهی می‌کرده و در رویارویی با پلیس مصر کشته شده است.

به گفته مقامات پلیس مصر عملیات‌های گروه «حسم» در استان‌های مصر و نه در سینا به وقوع پیوسته که از جمله آن نصب کمین‌ها در قاهره و الجیزه برای اعلام حضور و درگیر کردن نیروهای امنیتی است.

این جنبش همچنین مسئولیت انجام عملیات‌های تروریستی و حملاتی به کمین‌ها را بر عهده گرفته و اعلام کرده که در ترور علی جمعه مفتی سابق مصر دست دارد.

از سویی پلیس مصر موفق شده 8 نفر از موسسان جنبش حسم را دستگیر کند که به طرح‌ریزی حمله و انجام اقدامات تروریستی به نفع جماعت اخوان المسلمین اعتراف کرده‌اند.

بنا به اعتراف‌های موسسان جنبش حسم، این گروه در تلاش برای ترور دستیار معاون کل و قتل چند تن از افسران پلیس مصر دست داشته است.

این گروه همچنین به منظور مستندسازی اقدام به تهیه فیلم و عکس از عملیات‌های خود کرده و آنها را در شبکه اجتماعی منتشر کرده‌اند.

به گفته مقامات امنیتی مصری جنبش حسم دارای هسته‌های خوشه‌ای است که از نظر تشکیلاتی با در ارتباط اند.

در همین راستا نیروهای امنیتی مصر موفق شدند صدها تن از اعضای گروه حسم را بازداشت کنند و به دنبال آن 304 متهم از عناصر این گروه به اتهام ارتکاب 14 فقره جرایم تروریستی و عملیات ترور به دادستانی نظامی این کشور ارجاع داده شده‌اند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران