.
.
.

توئیتر حساب 70 هزار کاربر طرفدار ترامپ را بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تنش ایجاد شده از چهارشنبه گذشته در جریان یورش به ساختمان کاپیتال در واشنگتن میان شبکه‌های اجتماعی و طرفداران دونالد ترامپ، همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین ابعاد این تنش، فیسبوک اعلام کرد که تمام صفحات و حساب‌هایی را که خواستار توقف تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بوده و شعار «سرقت انتخابات را متوقف کنید» را سر دادند، مسدود خواهد کرد.

توییتر نیز اعلام کرد از روز جمعه گذشته حساب‌های کاربری بیش از 70 هزار کاربر را به حالت تعلیق درآورد که عمدتا در کار به اشتراک گذاری گفتمان جنبش راست گرایان (کیو آنون) حامی ترامپ هستند و به تئوری‌های توطئه باور دارند.

حذف نهایی هزاران حساب کاربری

توییتر اواخر شامگاه دوشنبه 11 ژانویه در وبلاگ خود اضافه کرد «به دلیل وقایع خشونت آمیز رخ داده در واشنگتن دی سی و افزایش خطر آسیب، ما تعلیق دائمی هزاران حساب کاربری را اغاز کردیم که عمدتا به اشتراک مطالب «کیو انون» و حوادث بعد از ظهر جمعه گذشته، اختصاص داده شده است.»

توئیتر افزود: «این حساب‌ها در گسترش محتوای مخرب مربوط به «کی آنون» در مقیاس گسترده نقش داشته و عمدتا به گسترش تئوری‌های توطئه از طریق توئیتر اختصاص داشتند.»

تئوری‌های توطئه

قابل توجه است که طرفداران «کیو آنون» ماه هاست در شبکه‌های اجتماعی، درکار نشر نظریه‌های توطئه هستند، از جمله این ادعا که ترامپ در حال نبردی سری با گروهی است که کودکان را مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌دهند و شامل دموکرات‌های برجسته، مشاهیر هالیوود و متحدان نهادی هستند که به عنوان «دولت عمیق» شناخته می‌شود.

گروهی از طرفداران ترامپ دوشنبه 11 ژانویه پس از بروز خشونت عصر چهارشنبه گذشته در کنگره، به فراخوان تظاهرات در مقابل مقر توئیتر در سانفرانسیسکو برای اعتراض به تصمیم شبکه برای بستن حساب خود، پاسخ مثبت دادند.

تظاهرات در برابر مقر توئیتر

طرفداران ترامپ در تعطیلات آخر هفته، دعوت نامه‌های نشر شده در انجمن سایبری (ذی دونالد دوت وین) متمایل به راست افراطی را دست به دست کردند که در آنها خواستار تجمع در مقابل مقر توئیتر و تظاهرات علیه بسته شدن حساب کاربری رئیس جمهوری و ممانعت از آزادی بیان او در پلت فرم مورد علاقه ترامپ برای ارتباط با طرفدارانش شدند.

به گزارش سانفرانسیسکو کرونیکل، برخی از معترضان از کسانی که مایل به شرکت در این تظاهرات هستند، خواستند که دستبندهای پلاستیکی را با خود بیاورند تا دستگیری‌های ساختگی و نمادین انجام دهند.

قابل توجه است که محبوب ترین سایت ترامپ (توئیتر)، جمعه گذشته «برای همیشه، «حساب کاربری او را به حالت تعلیق درآورده و خاطر نشان نمود که حساب کاربری ترامپ، حاوی خطرات «تحریک جدید به خشونت» از سوی رئیس جمهوری در واپسین دوران ریاست جمهوری اش بود.

این اقدام توئیتر، بحث گسترده‌ای را در ایالات متحده در مورد حقانیت رسانه‌های اجتماعی برای اعمال سانسور در مورد کاربران، جلوگیری از ابراز عقاید آنها و انتقال آزادانه صدای خود ایجاد کرده است؛ به ویژه اگر این کار مربوط به رئیس جمهوری آمریکا باشد.