.
.
.

ادامه نرمش ترکیه در قبال اروپا: ما آینده خود را در اروپا می‌بینیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه هفته هاست که به معاشقه با اتحادیه اروپا ادامه می‌دهد، امروز سه‌شنبه 12 ژانویه نیز از زبان مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه خود، گفته‌های قبلی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری در مورد اروپا و آینده کشورش را تکرار کرد. او گفت: «ما آینده خود را در اروپا می‌بینیم و می‌خواهیم این آینده را با هم بنا کنیم.»

او افزود: «ما مصمم به انجام اصلاحات هستیم و اتحادیه اروپا باید از ما حمایت كند.»

این اظهارات در حالی است که وزیرخارجه ترکیه امروز با سفرای اتحادیه اروپا در آنکارا دیدار می‌کند.

صفحه‌ای جدید

درهمین راستا انتظار می‌رود که چاووش اوغلو در 21 ژانویه راهی بروکسل شود.

قابل توجه است که اردوغان ماه گذشته با نشان دادن نرمش بیشتر، تمایل خود را برای بهبود روابط با اتحادیه اروپا ابراز داشت. دفتر او شنبه گذشته گفت که ارودوغان در جریان ملاقات با اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسریای اروپا از طریق تلویزیون مدار بسته، به او اطلاع داده است که می‌خواهد «صفحه جدیدی» را در روابط ترکیه با اتحادیه در بر دارنده 27 کشور اروپایی، باز کند.

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر این که یکی از اولویت های کشورش، عضویت در اتحادیه اروپا است، تمایل خود برای گشودن صفحه جدیدی در روابط آنکارا با اروپا با آغاز سال جدید را ابراز نمود.

روابط اتحادیه اروپا و آنکارا شاهد بروز تنش در بسیاری از مسائل چه در مورد حفاری‌های گازی و نفتی در شرق مدیترانه و موضوع دخالت در لیبی و یا مهاجران بوده است.

این اختلافات، به ویژه در مورد موضوع حفاری‌های گازی در مدیترانه، منجر به اعمال تحریم‌های اروپا علیه ترکیه طی ماه‌های گذشته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم