.
.
.

آیا ترامپ به مسئولیت داشتن در یورش به ساختمان کنگره اذعان کرده است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی عواقب ناشی از یورش به کنگره که زمینه ساز بازخواست از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا شده، به نظر می‌رسد كه ترامپ تا حدوی دچار احساس گناه در این خصوص شده است.

یک منبع آگاه در این باره اظهار داشت که ترامپ در گفت‌وگو با کوین مکارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه کنگره و در آستانه خروج از کاخ سفید، اذعان کرد که مقصر ناآرامی‌های هفته گذشته در ساختمان کاپیتال است.

این منبع همچنین تأیید کرد که مکارتی عصر دوشنبه 11 ژانویه طی تماسی تلفنی با ترامپ، این برداشت را در خصوص موضع رئیس جمهوری داشت.

عدم واکنش کاخ سفید

در حالی که کاخ سفید از اظهارنظر در مورد این موضوع خودداری کرد، منابع آگاه به نقل از رهبر جمهوری خواهان کنگره اظهار داشتند که رئیس جمهوری در آستانه خروج از قدرت، تا حدودی به مسئولیت در حادثه کاپیتال اذعان دارد.

قابل توجه است که ترامپ درست قبل از آن شب پر آشوب که منجر به هجوم شماری از طرفدارانش به ساختمان کنگره و کشته شدن 5 تن از جمله یک زن و یک عنصر پلیس شد، خواستار برپایی تظاهراتی در محکومیت نتایج انتخابات شده بود.

برکناری و بازخواست

این اعمال خشونت‌آمیز منجر به فراخوان برای برکناری ترامپ مطابق متمم ماده 25 قانون اساسی ایالات متحده شد، اما عصر دیروز جمهوری خواهان مانع آغاز این روند در مجلس نمایندگان شدند.

این رویداد تکان دهنده در قالب حمله به ساختمان مجلس نمایندگان که یکی از ریشه‌دارترین نهادهای این کشور است، همچنین باعث شد نمایندگان کنگره به ویژه دموکرات‌ها، خواستار بازخواست از ترامپ در این خصوص شوند.

تنها رئیس جمهوری

در همین زمینه، استنی هویر رهبر اکثریت مجلس نمایندگان، شامگاه دوشنبه 11 ژانویه گفت که انتظار می‌رود کنگره، چهارشنبه 13 ژانویه، بحث در مورد اجرای استیضاح دوم رئیس جمهوری را آغاز کند که رسماً به تحریک شورش در آستانه حمله به ساختمان کنگره، متهم شده است.

به گفته یکی از دستیاران مجلس نمایندگان، هویر به هم قطاران دموکرات خود اطلاع داد که اگر مایک پنس معاون رئیس جمهوری به درخواست اجرای متمم 25 قانون اساسی برای برکناری ترامپ، پاسخ ندهد، مجلس تدابیر مربوط به استیضاح را از فردا آغاز خواهد کرد.

شایان ذکر است که تصویب این اقدام یا بند قانونی، باعث می‌شود که ترامپ تنها رئیس جمهوری ایالات متحده باشد که دو بار برای برکناری، مورد استیضاح قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم