وزیر دفاع پیشین آمریکا از بایدن خواست تا کدهای سلاح هسته‌ای را از ترامپ بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نوشته روزنامه پولیتیکو، ویلیام پری وزیر دفاع پیشین آمریکا از جو بایدن رئیس جمهوری منتخب خواست تا انحصاری بودن کنترل کدهای راه اندازی سلاح‌های هسته‌ای را با توجه به اینکه سیستم کنونی «در تعارض با دموکراسی»، کهنه، غیرضروری و بسیار خطرناک است»، ملغی سازد.

این روزنامه به نقل از پری نوشت: «من از بایدن رئیس جمهوری منتخب می‌خواهم، انحصار كنترل انحصاری رمزهای پرتاب سلاح‌های هسته‌ای توسط رئیس جمهوری را لغو كند ... وقت آن است كه کیف کدهای هسته‌ای را از پرزیدنت ترامپ و همه روسای جمهوری كه جانشین وی می‌شوند، پس بگیریم.»

پری افزود که منحصر ماندن کدهای هسته ای در دست رئیس جمهوری، «دیگر لزومی ندارد.»

او گفت: «وجود کیف هسته‌ای در دستان او (ترامپ)، تهدیدی برای امنیت ملی است.»

شایان ذکر است رئیس جمهوری آمریکا، در لحظه ادای سوگند خود «بدون نیاز به کسب نظر وزیر دفاع یا کنگره، از «حق مطلق برای آغاز جنگ هسته ای»، برخوردار می‌شود.

بنابر برآورد شبکه آمریکایی ان بی سی، در پی یورش به ساختمان کاپیتال، بیش از 200 نماینده سنا و کنگره ازاقدام در راستای برکناری ترامپ، حمایت می‌کنند که تقریبا همه آنها وابسته به حزب دموکرات بوده یا نمایندگان مستقل هستند.

اقدامات مورد بحث در این زمینه شامل توسل به متمم بیست و پنجم قانون اساسی ایالات متحده است كه بر انتقال قدرت به معاون رئیس جمهوری در صورت عدم توانایی رئیس جمهوری در انجام وظایف خود و یا آغاز روند دوم استیضاح ترامپ، صحه گذاشته است.

سی.ان.ان به نقل از یک منبع آگاه گفت: «این نگرانی در میان تیم پنس وجود دارد که ترامپ در صورت استفاده از متمم بیست و پنجم قانون اساسی یا آغاز روند برکناری، دست به اقدامی بی‌پروا بزند که ملت را به خطر بیاندازد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید