فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مخالفت مایک پنس با طرح استفاده از اصلاحیه 25 قانون اساسی برای برکناری ترامپ

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه پنج‌شنبه 7 ژانویه با طرح برخی اعضای دولت برای استفاده از اصلاحیه 25 قانون اساسی جهت برکناری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مخالفت کرد.

  از سویی و بنا به گزارش رسانه‌های آمریکایی قانون‌گذاران دمکرات این کشور خطاب به ادارهٔ تحقیقات فدرال (FBI) تاکید کردند که اشغال کنگره که چهارشنبه گذشته روی داده «اقدامی تروریستی» است که ترامپ شخصا برای آن اقدام به تحریک زده است.

  برخی اطلاعات حاکی از آن است که برخی نمایندگان دمکرات در تلاشند تا به گزارش‌هایی فوری درباره حادثه اشغال کنگره دست یابند.

  از سویی وزارت دادگستری آمریکا پنج‌شنبه توضیح داد که پس از سرقت اسنادی از ساختمان کنگره نگرانی‌هایی درباره امنیت ملی وجود دارد.

  بیانیه وزارت دادگستری آمریکا در این‌باره پس از آن صادر شد که واشنگتن شامگاه چهارشنبه شاهد شورش، اقدامات خشونت‌آمیز و تخریبی و اشغال کنگره از سوی تظاهرکنندگان طرفدار ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود که به نتایج انتخابات و پیروزی جو بایدن نامزد دمکرات معترض اند.

  معترضان خشمگین که به گفته رسانه‌ها برخی از آنها مسلح بودند به ساختمان کنگره وارد شده و جلسات کنگره و مجلس سنا برای تایید پیروزی جو بایدن را به تعطیلی کشاندند که به دنبال آن اعضای کنگره با پوشیدن ماسک ضد گاز و تحت حفاظت امنیتی به جای امن منتقل شدند.

  اقدامات شورشی و خشونت‌ها در پیرامون و داخل کنگره آمریکا و درگیری معترضان با نیروهای امنیتی منجر به کشته شدن 4 تن شد که از جمله آنها یک زن بوده که بر اثر اصابت مستقیم گلوله شلیک شده از سوی پلیس به کتف او به شدت مجروح شده و جان باخت.

  در این درگیری‌ها همچنین تعداد زیادی از معترضان و بیش از 50 نفر از ماموران پلیس مجروح شدند.

  بنا به خبرنگار «العربیه» پنج‌شنبه نیروهای کمکی جدیدی به پیرامون کنگره اعزام شدند.

  از طرفی یک مقام وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون تاکید کرد که آماده‌باش نیروهای گارد ملی تا انتقال قدرت به جو بایدن در 20 ژانویه 2021 ادامه خواهد یافت.

  به‌رغم عادی شدن اوضاع در واشنگتن و تنها پس از حادثه اشغال کنگره آمریکا، یک مقام پنتاگون تأیید کرد که گارد ملی تا 20 ژانویه روز تحلیف جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب، در وضعیت آماده‌باش باقی خواهد ماند.

  این مقام پنتاگون به نقل از آسوشیتدپرس به شرط ناشناس ماندن نامش گفت که وزارت دفاع هنگام شورش خونین پایتخت به‌طور رسمی درخواست اعزام 6200 نفر از نیروهای گارد ملی از شش ایالت واقع در شمال شرقی کشور برای کمک به پلیس کنگره را کرده بود.

  وی اظهار داشت که کریستوفر میللر سرپرست وزارت دفاع دستور آماده‌باش نیروهای گارد ملی از ایالت‌های ویرجینیا، پنسیلوانیا، نیویورک، نیوجرسی، دلاویر و مریلند را برای 30 روز امضا کرده است.

  تنها چند ساعت پس از آشوب و درگیری پلیس با معترضان به نتایج انتخابات در پی اشغال مقر کنگره، کنگره آمریکا پس از تخلیه معترضان با ازسرگیری جلسات خود پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب را تایید کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران