فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تنش‌های دوباره؛ رزمایش ترکیه در برابر یونان

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  آنکارا پس از یک دوره آرامش نسبی که در روابط پرتنش چند ماهه یونان و ترکیه مشاهده شد، بار دیگر اقدامات تحریک کننده خود را از سر گرفت.

  به گزارش روز جمعه 8 ژانویه رسانه‌های یونان، آنکارا دو هشدار دریایی جدید برای انجام رزمایش نظامی در شمال و شرق دریای اژه طی دو هفته آینده را صادر کرده است.

  آتش خشم

  این اقدام ترکیه در واقع باعث برافروخته شدن آتش خشم و تنش بین آتن و آنکارا شده است.

  یونان پیش از این در مورد رزمایش های ترکیه در دریای اژه و شرق مدیترانه، هشدار داده بود و با تأکید بر اینکه به دنبال آرامش و دوری از تنش است، از ترکیه خواست که از اقدامات یک جانبه و اظهارات و اقدامات تحریک آمیز خودداری کند.

  شایان ذکر است که هفته‌های گذشته، شاهد آرامشی نسبی و فراخوان‌های مذاکره میان دو کشور در تلاش برای غلبه بر موانع، زیر نظر شماری از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان بود.

  رفتار غیرقانونی

  ازچند ماه پیش، روابط دو کشور به دلیل حفاری‌های گازی آنکارا در مناطق مورد مناقشه در شرق مدیترانه، دچار تنش گردید که باعث شد اتحادیه اروپا در 10 دسامبر، تحریم‌هایی را به دلیل رفتار «غیرقانونی و خصمانه» ترکیه در آب‌های نزدیک به یونان و قبرس، اعمال کند.

  هر دو کشور، کشتی‌های جنگی به منطقه اعزام کرده و چندین بار رزمایش‌‌هایی را با مهمات جنگی در منطقه میان جزایر کرت، قبرس و سواحل جنوبی ترکیه انجام داده اند. در این گیر و دار، نبردهای شبیه سازی شده میان خلبانان یونانی و ترک بر فراز دریای اژه و شرق مدیترانه، چندین برابر شده است.

  روابط میان آنکارا و آتن سال‌ها است که باعث ایجاد تنش شده و مشکلاتی را به وجود آورده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران