مذاکرات پوتین و مرکل در مورد تولید مشترک واکسن کووید 19

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سه شنبه 5 ژانویه در گفت‌وگو با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، در مورد احتمال «تولید واکسن مشترک» علیه ویروس کرونا، بحث و گفت‌وگو کرد.

در بیانیه کاخ کرملین آمده است که پوتین و مرکل در مکالمه تلفنی «در مورد همکاری در زمینه مبارزه با پاندمی کرونا با تاکید بر احتمال تولید واکسن مشترک» گفت‌وگو کردند.

در ادامه بیانیه آمده است: «طرفین توافق کردند تا تماس‌ها در این زمینه میان وزارتخانه‌های بهداشت و سایر ارگان‌های تخصصی هر دو كشور ادامه یابد.»

پوتین و مرکل همچنین در مورد درگیری میان کیف و نیروهای جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین به مذاکره پرداختند که از زمان توافق‌نامه‌های صلح امضا شده در سال 2015، تا حد زیادی متوقف شده است.

واکسن روسی موسوم به «اسپوتنیک وی» برگرفته شده از نام اولین ماهواره پرتاب شده توسط اتحاد جماهیر شوروی (سابق) در سال 1957، با ابراز تردید محافل بین المللی مواجهه شد و اعلام موجودیتش از ماه اوت گذشته عجولانه تلقی گردید که قبل از شروع مرحله سوم آزمایشات بالینی بر روی تعداد زیادی از شهروندان و نشر نتایج علمی آن بود.

واکسیناسیون شهروندان روسی با واکسن «اسپوتنیک وی» در اوایل دسامبر آغاز شد و مقادیری از آن به بلاروس، صربستان و آرژانتین ارسال گردید اما مسکو اذعان کرد که منابع ضروری برای تولید سریع مقادیر لازم را ندارد.

هند در تولید 100 میلیون دوز اسپوتنیک وی مشارکت داشته و مشارکت‌هایی نیز با برزیل، چین و کره جنوبی به امضا رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم