سخنان اردوغان در خصوص زنان محجبه موجی از خشم را برانگیخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پیامدهای اظهارات دو روز پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در خصوص زنان محجبه موجی از خشم و نارضایتی را در میان جناح اپوزسیون برانگیت که امروز یکشنبه 3 ژانویه نیز در حال ایجاد واکنش است.

این اظهارات، موجی از انتقادات را در برابر رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه در کشور به دنبال داشت که هنوز هم فروکش نکرده است.

علی باباجان رهبر حزب «دموکراسی و پیشرفت»، با نخ نما خواندن این اظهارات، شنبه 2 ژانویه در توییتی نوشت: «رئیس جمهوری و سیاستمداران او که سعی در ارزش گذاری مردم بر اساس نژاد، باورها، پوشش، زبان و سطح زندگی آنها دارند، سیاستمدارانی منسوخ و تاریخ گذشته هستند.»

«من از همه بانوان پوزش می‌خواهم»

کمال کیلچداراوغلو رهبر اپوزسیون ترکیه نیز خواستار پوزش خواهی اردوغان از زنان محجبه شد و گفت: «او باید ظاهر شده و از همه زنان عذرخواهی کند. هیچ زنی نمی‌تواند صرفا یک زینت نمایشی باشد.»

او در مصاحبه با کانال ترک «خلق تی وی» افزود: «ما به همراه دوستان خود به قدرت خواهیم رسید، ما برای جر و بحث در خصوص سبک زندگی کسی وقت نداریم و هرگز چنین کاری نخواهیم کرد.»

«ذهنیت پلشت»

علاوه بر این، میرال آکشنار رئیس حزب اپوزسیون الخیر ترکیه، با انتقاد از اظهارات اردوغان گفت که «مردم از ذهنیت پلشت اردوغان خسته شده اند.»

اکشینار روز گذشته در توییتی نوشت: «آقای رجب طیب اردوغان پس از کشته شدن 386 زن در سال گذشته در کشور ما ظاهر شده و بدون کوچکترین شرمساری به زنان توهین می‌کند. شما در وهله اول وظایف خود را انجام بده و امنیت و سلامت زنان را حفظ کن. ملت واقعاً از این طرز فکر کثیف خسته شده اند.»

شایان توجه است که اردوغان پس از اقامه نماز جمعه در مسجد ایاصوفیه در استانبول، به کیلیچداراوغلو رهبر اپوزسیون حمله کرد و گفت: «شما او را در بعضی از نقاط می‌بینید تا از این طریق برای خود رای به دست آورد زیرا تعدادی از زنان محجبه در کنار او همچون مانکن‌ها، حضور دارند. او دیگر قادر به فریب هیچکس نیست. دوران این امور به سر رسیده است.»

این سخنان اردوغان، انتقاد گسترده احزاب مخالف در این کشور را برانگیخت که چندین ماه است سیاست داخلی و خارجی رئیس جمهوری ترکیه را آماج انتقادات خود قرار داده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم