.
.
.

ترکیه از مسکو با اروپا و ناتو نرد عشق می‌بازد!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در نوعی نرمش در گفتمان آنکارا خطاب به اروپا و ناتو ، سه شنبه 29 دسامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف همتای روسی خود در روسیه گفت که روابط ترکیه با روسیه جایگزین روابط آن با ناتو یا اتحادیه اروپا نیست.

اظهارات وزیر خارجه ترکیه پس از آن بود که ایالات متحده (عضو ناتو)، آنکارا را به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی اس- 400روسی تحریم کرد و آماده سازی‌هایی از سوی اتحادیه لاروپا نیز در جهت اقدامات تنبیهی علیه ترکیه به دلیل عدم توافق آنکارا با یونان و قبرس در مورد حقوق حفاری در آب‌های مدیترانه،انجام گرفته است.

همکاری به رغم تحریم‌ها

در همین حال، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که همکاری نظامی میان مسکو و آنکارا به رغم تحریم‌های اعمال شده توسط ایالات متحده در اوایل ماه جاری علیه ترکیه به دلیل خرید سامانه پدافند اس- 400 ساخت روسیه، ادامه خواهد یافت.

لاوروف پس از گفتگو با همتای ترک خود در مسکو گفت: «ما عزم مشترک خود را برای توسعه همکاری‌های فنی و نظامی مورد تاکید قرار دادیم.» او همچنین تأکید کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری از عزم ترکیه برای «ادامه همکاری در این زمینه با وجود فشارهای غیرقانونی واشنگتن» قدردانی می‌کند.

ایالات متحده در اواسط ماه دسامبر جاری اعلام کرد که به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی اس 400 روسی از سوی آنکارا، تحریم‌ها علیه ترکیه اعمال شده است.

واشنگتن اعطای هرگونه مجوز صادرات اسلحه به دولت ترکیه برای خرید اسلحه را ممنوع و از ورود رئیس جمهوری این کشور و سایر مقامات ترک به خاک آمریکا جلوگیری کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، این تحریم‌ها را محكوم كرد و گفت كه این موضع را «تجاوز» به «استقلال» كشور خود در نظر می‌گیرد.

روابط به رغم پرونده‌های مشکل ساز

اگرچه روسیه و ترکیه در بسیاری از پرونده‌های مربوط سوریه، لیبی و قفقاز با هم اختلاف نظر دارند اما درعین حال برحفظ روابط سازنده تاکید می‌کنند، به ویژه که روابط حسنه ای میان پوتین و اردوغان وجود دارد.

نگاه مثبتی در غرب به همگرایی روسیه و ترکیه در سال‌های اخیر وجود ندارد زیرا از دید غرب یک کشور عضو ناتو (ترکیه) مبادرت به خرید سلاح از یک رقیب بزرگ ژئوپلیتیکی (روسیه) کرده است.

لاوروف تأکید کرد که «تحریم‌های غرب» بر روابط دو جانبه «مبتنی برمنافع ملی آنها»، تأثیر نمی‌گذارد.