.
.
.

بنیانگذار اسپیس ایکس: اقتصاد مریخ بر أساس رمز ارز خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

الون ماسک، بنیانگذار تسلا و مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس گفت که ارز دیجیتال می‌تواند پایه اقتصاد آینده مریخ باشد.

این میلیاردر فناوری و یکی از بنیانگذاران «پی پال» غول پرداخت آنلاین، امیدوار است که اولین گروه انسان‌ها را در اوایل سال 2024 را به هدف نهایی ایجاد «یک شهر خودکفا در مریخ در اسرع وقت» راهی این سیاره سازد.

ماسک در پاسخ به پست توییتر لکس فریدمن پژوهنده درعرصه هوش مصنوعی، با موافقت با این ایده که «اقتصاد مریخ بر اساس رمز ارزهای پایه خواهد بود»، پیشنهاد کرد که این رمز ارز جدید «دوجکوین» یا «مارس کوین» باشد.

پروژه مارس کوین در سال 2014 تأسیس شد و در اواخر سال 2017 در تجمع در بازار رمز ارز، شاهد افزایش محبوبیت مختصری بود، اما از آن زمان به بعد شاهد بروز گونه ای ابهام بود. به گزارش سایت «کوین مارکت کاپ»، ارزش بازاری این ارز جایگزین در حال حاضر، زیر 100 هزار دلار است.

چه بسا «دوجکوین» رمز ارز مطلوب تری باشد زیرا بسیار محبوب باقی مانده و با بیت کوین در بسیاری از ویژگی‌های تمرکززدایی، فصل مشترک دارد.

هفته گذشته، پس از آنکه ماسک، بیوگرافی توییتر خود را به «مدیر عامل سابق» تغییر داد و در توییت خود نوشت: «دوجکوین»، قیمت این رمز ارز به میزان بیش از 30 درصد افزایش یافت.

رویای سفر به مریخ

بنیانگذار اسپیس ایکس، بارها از رویای خود برای سفر به مریخ صحبت کرده و اوایل سال جاری به کارمندان خود دستور داد که سرعت تولید موشک نسل بعدی استارشیپ را افزایش دهند.
آزمایش پروازی 12.5 کیلومتری نمونه اولیه استارشیپ، در اوایل ماه جاری انجام شد و برنامه ریزی برای ساخت ناوگان متشکل از 1000 فروند فضاپیما که هرکدام قادر به حمل 100 نفر می‌باشد، در دست اجراست.

شرکت اسپیس ایکس در اکتبر گذشته با اعلام این موضع که اجرای قانون بین المللی در سطح مریخ را به رسمیت نمی‌شناسد و در عوض به مجموعه ای از «اصول خودمختاری» پایبند است، جنجال به پا کرد.

سیاره آزاد

براساس شرایط سرویس دهی پروژه اینترنت موسوم به استارلینک وابسته اسپیس ایکس، هرگونه استقرار در آینده در سیاره سرخ، «مریخ را به عنوان یک سیاره آزاد به رسمیت می‌شناسد و هیچ دولتی بر روی کره زمین بر فعالیت‌های مریخ، سلطه و اختیاری ندارد.»

بر اساس این شروط: «اختلافات با توجه به اصول خودگردانی حل خواهد شد که در زمان حل و فصل مریخ با توجه به حسن نیت، پی ریزی خواهد شد.»

هنوز مشخص نیست که ماهیت این اصول چه می‌تواند باشد، اگرچه ماسک قبلاً اشاره کرده که او برای برپایی دولت در مریخ برمبنای بر دموکراسی مستقیم را ترجیح می‌دهد.

روزنامه ایندیپندنت به نقل از حقوقدانان نوشت: «هر قانون اساسی مربوط به مریخ، تابع پیمان فضایی سال 1957 خواهد بود که می‌گوید: «فضا از جمله کره ماه و سایر اجرام آسمانی، با ادعای حاکمیت یا استفاده یا اشغال یا به هر نوع اداعا و اقدام دیگر، مشمول تملک ملی نمی‌شوند.»