.
.
.

امیدواری لاوروف به بایدن در پیشبرد گفت‌وگوهای مسکو- واشنگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به نظر می‌رسد روسیه به دولت جدید آمریكا به ریاست جو بایدن امید بسته، به ویژه پس از بروز تنش در روابط واشنگتن و مسکو که مقامات روسی از سوی امریکا به انجام حملات سایبری علیه نهادها و منافع این کشور متهم شدند.

وزیر امور خارجه روسیه سه شنبه 29 دسامبر در مصاحبه با اسپوتنیک اظهار داشت که مسکو انتظار دارد دولت جدید آمریکا، گرینه ای را در راستای اجرای گفت و گو با روسیه در پیش بگیرد.

لاوروف گفت: «ما امیدواریم که تیم جدید در کاخ سفید، گزینه مطابق با منافع مردم آمریکا را در پیش گرفته و تمایل متقابل به اجرای گفت و گو با مسکو را نشان دهد.»

او همچنین تأکید کرد که «فقط در این صورت روابط روسیه و آمریکا قادر خواهد بود تا سرانجام به مسیر توسعه پایدار بازگردند.»

لاوروف افزود: «بازگشت گفتگو میان دو طرف با توجه به مسئولیت ویژه روسیه و ایالات متحده به عنوان دو قدرت بزرگ هسته ای و اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل برای حفظ ثبات و امنیت جهانی، به ویژه در این شرایط دشوار، تأثیر مثبتی در فضای عمومی امور بین الملل خواهد داشت.»

حمله سایبری و فروپاشی روابط

قابل توجه است که روابط ایالات متحده و روسیه اخیراً به تیرگی گرایید، به ویژه پس از آنکه وزارت دادگستری آمریکا، مقامات روسی را به حمله سایبری بزرگ علیه شماری از وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی متهم کردند.

رون کلین که از سوی بایدن به عنوان رئیس کارمندان کاخ سفید انتخاب شده، یکشنبه گذشته در مورد این هک اظهار داشت که پاسخ رئیس جمهوری به کمپین بزرگ حمله سایبری که هفته گذشته فاش شد، محدود به تحریم‌ها نخواهد بود.

کلین افزود که بایدن در حال مطالعه روش‌های پاسخگویی به نفوذی های مظنون روسی است که به حدود 6 مرکز دولتی ایالات متحده نفوذ کرده و اطلاعات مربوط به هزاران شرکت آمریکایی را مشاهده کرده اند.

گزینه‌های بایدن

در حالی که به گفته منابع آگاه به رویترز، گزینه‌هایی که دولت بایدن برای مجازات مسکو به خاطر دست داشتن در این حمله سایبری در نظر گرفته است، شامل تحریم‌های مالی و همچنین نقض تلافی جویانه علیه زیرساخت‌های روسیه است.

این در حالی است که کرملین، هر گونه دست اشتن در این حمله سایبری را نفی کرده است.

از فناوری آمریکایی در این حمله استفاده شده است

مقامات و متخصصان امنیت سایبری در سراسر ایالات متحده هنوز در تلاشند تا دامنه این حملات سایبری را که از شرکت فناوری آمریکایی «سولار وایندز» به عنوان سکوی پرشی برای هدف قرار دادن مشتریان شرکت تگزاس، از جمله وزارت خزانه داری، بازرگانی و انرژی استفاده کردند، مشخص کنند.