.
.
.

اروپای پسابرگزیت: طلاق خبرخوشآیندی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه اروپا از دوشنبه آینده، مراحل امضا و اجرای توافق نامه تجاری را که پنجشنبه 24 دسامبر با لندن منعقد گردید، آغاز خواهد کرد که روز جمعه 25 دسامبر، که نسخه انگلیسی آن از سوی میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا به اتحادیه اروپا ارائه گردید.

یک دیپلمات اروپایی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه با بیان این که واکنش سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا به این نسخه غیر نهایی توافق، بسیار عادی بود، افزود: «شادی زیادی در کار نبود، زیرا طلاق خبر خوشآیندی نیست.»

تدابیر مربوط به امضا

او همچنین توضیح داد که «توافق نامه امضا شده در 1200 صفحه تا روز دوشنبه مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مشخص شود آیا شامل مشکلات و نواقص پنهانی است که می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کند.»

سفرای كشورهای عضو اتحاديه، دوشنبه آينده برای آغازمراحل امضای توافقنامه از سوی کشورهای عضو، به منظور تصویب آن در پارلمان اروپا، بار دیگر تشکیل جلسه خواهند داد.

کشورهای عضو باید متن توافق را تا عصر روز سه‌شنبه یا چهارشنبه تأیید و امضا کنند تا پنجشنبه آینده در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا منتشر شود که بدین ترتیب از سپیده دم جمعه اول ژانویه 2021 لازم الاجرا خواهد شد.

موافقت موقت

سفرای کشورهای عضو در نشست روز جمعه 25 دسامبر در مورد راهکارهای مقابله با روش بشدت «تهاجمی» و «پوپولیستی» که دولت بریتانیا، برگزیت و توافق نامه تجاری را ارائه داده، گفت و گو کردند.

به گفته این دیپلمات آگاه: «اتحادیه اروپا، محتوای توافق نامه و شیوه دفاع از منافع اتحادیه اروپا در برابر خطرات ناشی از رقابت ناعادلانه را بررسی خواهد کرد که به موجب توافق، قابل اجتناب نیست زیرا بریتانیا از بازار مشترک و اتحادیه گمرکی خارج می شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم