دانستنی‌ها درباره برگزیت؛ از تعرفه‌های کمرگی گرفته تا روادید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرانجام پس از ماه‌ها مذاکره، بریتانیا توانست پنج‌شنبه 24 دسامبر به صعب‌الوصول‌ترین توافق تجاری با اتحادیه اروپا، تنها هفت روز قبل از خروج از یکی از بزرگترین بلوک‌های تجاری جهان دست یابد که مهمترین دگرگونی جهانی پس از میان رفتن امپراتوری بریتانیای کبیر به حساب می‌آید.

توافق‌نامه تجارت و امنیت برگزیت، شامل چندین ماده است که در 2هزار صفحه مشتمل بر پیوست‌ها تدوین شده است.
در زیر خلاصه‌ای از برجسته‌ترین توافق‌ها یا بندهای اصلی این توافق تجاری، آورده شده است.

تعرفه گمرگی

گاردین جمعه 25 دسامبر در گزارشی مفصل نوشت که دسترسی به یکی از بزرگترین بازارهای جهان با برخورداری از معافیت گمرکی، ستون فقرات برگزیت را تشکیل می‌دهد که از معامله‌های اتحادیه اروپا با کانادا یا ژاپن کلان‌تر است.

به رسمیت شناختن متقابل برنامه‌ها و استانداردهای تعیین‌شده توسط هر دوطرف، به این معنی خواهد بود که تولیدکنندگان و بازرگانان در بریتانیا باید به طور همزمان از استانداردهای بریتانیا و اتحادیه اروپا پیروی کنند.

شاخص‌های حرفه‌ای

پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان، داروسازان، دامپزشکان و مهندسان ساختمان، داروسازان و مهندسین بریتانیایی، دیگر پیشاپیش از اجازه کار در کشورهای اتحادیه اروپا برخوردار نیستند و باید در کشور عضوی که مایل به کار در آن هستند، اجازه کار بگیرند.

رفت‌وآمد و آزادی تحرک

چه بسا این موضوع مهمترین ویژگی توافق برگزیت باشد، زیرا شهروندان بریتانیا دیگر آزادی کار، تحصیل، راه‌اندازی تجارت یا زندگی در اتحادیه اروپا را نداشته و برای اقامت بیش از 90 روز، نیاز به گرفتن روادید خواهند داشت. با این حال، هماهنگی در برخی از مزایای تأمین اجتماعی مانند حقوق بازنشستگی سالخوردگی و مراقبت‌های بهداشتی، کار در خارج از بریتانیا را آسان می‌کند و هیچ‌گونه مطالبات پیشین مربوط به آبونه‌های بیمه ملی از دست نمی‌رود.

مسئله ماهی‌گیری

این موضوع پیش از توافق برگزیت نیز مورد بحث و گفت‌وگوهای طولانی میان لندن و اتحادیه اروپا قرار گرفت، زیرا مصدر نگرانی‌های اتحادیه اروپا در خصوص جلوگیری از ماهی‌گیری کشورهای اروپایی در آب‌های بریتانیا است.

حل‌وفصل مناقشه‌ها

این موضوع همچنین یکی از دشوارترین زمینه‌های مذاکره میان دو طرف را تشکیل داده زیرا می‌تواند راه حل‌هایی برای اختلافات تجاری در دهه‌های پیش رو را شکل دهد.

به گفته آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان: «اختلاف نظر در مورد سازوکار داوری، بزرگترین مانع دستیابی به توافق است، به ویژه که اتحادیه اروپا نگران این است که بریتانیا، با گذشت زمان و بسته به دولتی که در قدرت باشد، ممکن است از استانداردهای اتحادیه فاصله بگیرد تا بتواند مزیت رقابتی بدست آورده و تبدیل به «سنگاپوری در تایمز» شود.

این توافق‌نامه توانایی بریتانیا در دسترسی به بازار مشترک، تشکلی با 450میلیون مشتری را حفظ خواهد کرد، اما مانع بروز زیان‌های اقتصادی و سردرگمی در بریتانیا یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم