.
.
.

پمپئو: آماده حمایت از گفت‌وگو میان اسرائیل و لبنان برای ترسیم مرزها هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، آمادگی کشور خود را برای حمایت از گفت‌وگوی سازنده میان اسرائیل و لبنان در مورد ترسیم مرزهای دریایی ابراز داشت و طرف‌های اسرائیلی و لبنانی را به ادامه مذاکرات در زمینه ترسیم مرزها فراخواند.

وزارت امور خارجه آمریكا اظهار داشت كه هنوز مواضع دو طرف درمورد این پرونده با هم فاصله دارد.

وزارت خارجه آمریکا افزود: «در اوایل سال جاری، دولت‌های اسرائیل و لبنان، درخواست همکاری ایالات متحده در زمینه توافق در مورد مرزهای دریایی خود را داشتند. چنین توافقی مزایای اقتصادی بالقوه قابل توجهی را برای ملت های دو کشور به همراه خواهد داشت. متأسفانه ، علی رغم حسن نیت طرفین، مواضع دو کشور هنوز با هم فاصله دارد. ایالات متحده آماده است تا در بحث های سازنده میانجیگری كند و از هر دو طرف می خواهد كه بر اساس ادعاهای دریایی خود كه قبلاً به سازمان ملل سپرده شده، مذاكره كنند.»

این گفت وگوها قرار بود حدود یک ماه پیش میان لبنان و اسرائیل با میانجیگری آمریکا برگزار شود ولی تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد.

اسرائیل و لبنان مذاکرات خود را در ماه اکتبر آغاز کردند و هیئت‌های دو کشور در پایگاه سازمان ملل متحد درجنوب لبنان برای حل اختلاف در مورد مرزهای دریایی خود که مانع حفاری های نفتی و گازی در منطقه سرشار از منابع انرژی شده است، دیدار کردند.

یک منبع لبنانی گفت میانجیگران آمریکایی که به تاخیر افتادن مذاکرات را به طرف لبنانی اطلاع داده اند، تماس‌های دوجانبه را با طرفین برقرار خواهند کرد.

این در حالی است که یک مقام اسرائیلی بروز تأخیر را مورد تاکید قرار داد اما گفت که نمی تواند جزئیات بیشتری را فاش سازد.

اسرائیل، لبنان را به تغییر مواضع خود درمورد ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور در دریای مدیترانه متهم کرده و هشدار داده بود که احتمال دارد مذاکرات به «بن بست» رسیده و اجرای پروژه‌های حفاری منابع انرژی در دریا به اشکال برخورد کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم